• 13 Nisan 2021 Salı
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  13 Nisan 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

YIKIM TAMAMLANIYOR

-Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin kentsel dönüşümün birinci bölümünün tamamlanmak üzere olduğunu belirterek “ Kimseye rahatsızlık vermeden birinci dönemi bitirmek üzereyiz, kontrollü ve itinalı bir yıkım gerçekleşti, yıkım ile birlikte fore kazık çalışmalarına ağırlık verdik” dedi.

YIKIM TAMAMLANIYOR

    Esin BAYRAK

RİZE: Rize Belediyesi öncülüğünde şehir merkezinde başlatılan kentsel dönüşüm çalışmalarında belediye blokları ve özel binaların yıkımı tamamlanmak üzere.

    Rize Belediyesi öncülüğünde başlatılan ve deniz caddesi üzerinde bulunan 118 dükkân, 174 ofis ve 60 konuttan oluşan kentsel dönüşüm çalışmaları 23 Şubat tarihinde başlamıştı. 10 Şubat tarihinde başlayan Müftülük sitesi ve deniz sitesi yıkımının ardından başlayan çalışmalarda Deniz caddesi üzerinde bulunan binaların yıkımı her hangi bir kazaya meydan verilmeden tamamlanmak üzere.

    Rize'de, 1960'lı yılların ortalarında, dönemin Belediye Başkanı Ekrem Orhon tarafından deniz dolgusu başlatıldı. Büyük taşlarla doldurulan, arasına kum ve balçık gibi malzemelerle dolgu yapılan 350 bin metrekarelik alan, deniz dolgu alanı olarak kazanıldı. Ekrem Orhon, 'Denizi kara, karayı para yapan başkan' olarak anıldı. Şehir merkezinin yaklaşık 3'te 1'ini oluşturan dolgu alanı üzerinde ilk etapta 3 kat halinde yapı izni verildi, ancak geçen sürede, dolgu alanına yüksek katlı binalar inşa edildi. Bugüne kadar aralarında valilik, belediye başkanlığı, kültür merkezi, adliye gibi kamu kurumlarının da yer aldığı çok sayıda binanın inşa edildiği alanda yaklaşık 70 bin kişi yaşıyor.

    23 HEKTARLIK ALANDA DÖNÜŞÜM BAŞLADI
Kentte, 173 bin metrekarelik dolgu alanında korozyon nedeniyle riskli duruma gelen 4 bin 174 bağımsız yapıda Kentsel dönüşüm projesi için harekete geçildi. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı ve Rize Belediyesi'nce yürütülen çalışma ile daha az katlı, kentin kültürüne ve mimarisine uygun yapılar inşa edilecek.

    SORUN YAŞANMADI

Rize Belediyesi öncülüğünde başlatılan yıkım çalışmalarında Deniz Caddesi üzerinde Başlatılan yıkımlar kısa sürede tamamlandı. Büyük binaların yıkımının itina ile gerçekleştirildiğini belirten Rize Belediye Başkanı Rahmi Metin “ Hiçbir kaza ve sorun yaşanmadan Deniz caddesi üzerinde bulunan Belediye blokları ve özel binaların yıkımını gerçekleştirdik, aynı anda hem hafriyat hem de Fore Kazık çalışmalarını sürdürdük. Yeni yapılacak olan binaların zamanında teslimi için yoğun çalışmalarımız devam ediyor. Belediye olarak yıkım ve çalışmaların yakın takipçisiyiz” dedi.

     

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE