• 22 Eylül 2021 Çarşamba
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  22 Eylül 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

SARI ÇİZGİ UYARISI

Rize belediyesinden yapılan açıklamada” Bu uygulamadaki amaç ise, Ticaretin sokağa değil, Sokaktan dükkân içerisine alınması, böylelikle yaya kaldırımlarının yayaların, gelip geçenin ve müşterinin hizmetine sunulmasıdır” denildi.

SARI ÇİZGİ UYARISI

   BELEDİYE BASIN

RİZE: Rize Belediyesi, meydan, cadde ve sokaklarda bulunan işyerlerinin kaldırım işgalini önlemek için çizgi çalışması başlattı.  Kaldırım işgalini önleme çalışması ile sarı çizgiyle işaretlenen alanın dışına çıkılmaması konusunda esnaflar bilgilendirildi.

     Sarı çizgi düzenlemesi ile ilgili, Belediye Başkanlığından  yapılan  açıklamada; Yaklaşık on gündür şehrimizin yoğunluk arz eden yayalara açık ticaretin yapıldığı;  Orta Camii   altı ve çevresi, Manifaturacılar caddesi, Kuyumcular sokağı, Atatürk caddesi, Menderes Bulvarı, kavşak bölgesinden İsmail Kahraman Kültür Merkezi güzergâhı ve Cumhuriyet caddesi üzerindeki işyerlerinin önlerinde yapılan  “Sarı” çizgi çalışması. Bu çalışma,  İlimizin ticaret ve önemine buralardaki esnaflarımızın ürünlerini bir parça dışarıda sergilemesine ve vatandaşın içeriye davet edilmesi düşüncesi ile hasıl olmuştur. Düzenlemedeki amacın dükkan içerisinde satılan ürünün bir nebzesi dışarıya çıkartılarak vatandaşın dikkatine sunulmasıdır. 

 “TİCARETİN SOKAĞA DEĞİL, SOKAKTAN DÜKKAN İÇERİSİNE ALINMASI”

Bu uygulamadaki amaç ise, Ticaretin sokağa değil, Sokaktan dükkân içerisine alınması, böylelikle yaya kaldırımlarının yayaların, gelip geçenin ve  müşterinin hizmetine sunulmasıdır. Şehrimizde bulunan kaldırımlar  mimari yapı ve genişlik açısından eşit  değil.   Düzenleme eşit payda olacak şekilde dükkânlarımızın önünde  çizgiler çekilerek yapıldı. Çizgilerin çekilmesinin ana sebebi  Hem ticaret erbabı esnaflarımız  hem de   vatandaşlar, kaldırımda sokakta yürürken kendi  alanını rahatlıkla kullanabilsin.  Vatandaş burada belediyenin öngördüğü çizgiyi görünce evet Esnaf buraya kadar kullanım hakkına sahip, çizgiyi geçen esnafı gördüğünde ise rahatlıkla ikaz etme şansına yaşam tarzına sahip olacak. Böylelikle hem esnafımızın kazancı bol bereketli olacak, Hem de yaya kaldırımını kullanan  Aileler çoluklu çocuklu geçen vatandaşlarımızın yolu kaldırımı kullanması ferah olacak. Aynı zamanda da alışverişe gelen vatandaş, dükkândan çıktığında rahatlıkla elindeki malzeme ile kaldırımı rahat kullanmış olacak.  Her dükkânın önüne  çizgi çekilmedi.  Bazı dükkânlar örneğin Pastane, İletişim, Telefon ve ilgili ürünler satan esnaflar işgaliye yapmadığı için o dükkânların önüne çizgi koyulmadı. Çizgi düzenlememizi kontrollü bir şekilde şehrimizin geneline uygulayacağız.

Şehrimize uygulanan “Sarı Çizgi” çalışması, vatandaşlarımıza ve esnaflarımıza yaptığımız ziyaretler doğrultusunda olumlu tepkiler almış, bu olumlu  tepkiler de bu çalışmamızdan dolayı bizlere de mutluluk vermiştir. Bu vesile ile  projeye destek veren esnaflarımıza teşekkür ediyor, Projenin tüm hemşerilerimize hayırlı olmasını temenni ediyoruz. 

 

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE