• 15 Mayıs 2021 Cumartesi
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  15 Mayıs 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Rize merkez de icra ile satılan arsa

7 kat ruhsatlandırılması bulunan Rize Merkez çarşı mahallesinde 160 metre karelik arsa icra yoluyla satılacak.

Rize merkez de icra ile satılan arsa

2019/257 TLMT.
TAŞINMAZIN AÇIK ARTIRMA İLANI
Satılmasına karar verilen taşınmazın cinsi, niteliği, kıymeti, adedi, önemli özellikleri :
1 NO'LU TAŞINMAZIN
Özellikleri Bilirkişi raporuna göre, satışa konu Rize ili Merkez İlçesi Çarşı Mahallesi 29 ada 11 parseldir. Borçlu adına 3/16 hisselidir, borçlu adına olan hisse satılacaktır. Tapu kaydına göre yapı bulunmamaktadır. Ancak bilirkişinin resen yaptığı araştırmaya göre Rize Belediyesi tarafından 3. kat inşaat ruhsatı verilmiştir. Ana taşınmaz 1 zemin kat + 6 normal kat olmak üzere toplam 7 katlı betonarme bina ve arsası ana taşınmaz niteliğindedir. Taşınmazn havadar bir ortamda bulunması, şehrin gelişmiş bölgesinde ulaşımının kolay olması, şehrin merkezinde karadeniz sahil yoluna, okullara, marketlere yakın olması taşınmazın olumlu yanlarıdır. Etrafında konutların olması güneş ışığından yeterince yararlanamaması olumsuz yanlarıdır. Binanın dış cephesi sıvalı ve boyalı olup pencereleri PVC doğramadan yapılmıştır. Medirven sahanlık döşemeleri taş mozaik kaplama olup duvarları alçı sıvalı ve plastik boyalıdır. Binanın merdiven korkulukları demir doğramadan yapılmış olup binanın giriş kapısı demir doğramadan yapılmıştır. Binada asansör bulunmamaktadır. Binanın ısınma sistemi doğalgazlıdır. Parsel üzerindeki binanın oturma alanı105,00 m2'dir. Yapı sınıfı III-B olup inşa tarihi itibariyle %30 oranında yıpranmıştır.
Adresi Çarşı Mah. Çeşme Sok. No:8 Güler Apt. Merkez / RİZE
Yüzölçümü 160 m2İmar Durumu Bitişik nizam 7 katlı
Kıymeti 236.727,19 TL KDV Oranı %18
Kaydındaki Şerhler Tapu kaydındaki gibidir
1. Satış Günü 08/07/2021 günü 10:00 - 10:05 arası
2. Satış Günü 03/08/2021 günü 10:00 - 10:05 arası
Satış Yeri : İcra Müdürlüğü Önü - Adalet Sarayı MERKEZ / RİZE
Satış şartları :
1- İhale açık artırma suretiyle yapılacaktır. Birinci artırmanınyirmi gün öncesinden, artırma tarihinden önceki gün sonuna kadar esatis.uyap.gov.tr adresinden elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada tahmin edilen değerin %50 sini ve rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamını ve satış giderlerini geçmek şartı ile ihale olunur. Birinci artırmada istekli bulunmadığı takdirde elektronik ortamda birinci artırmadan sonraki beşincigünden, ikinci artırma gününden önceki gün sonuna kadar elektronik ortamda teklif verilebilecektir. Bu artırmada da malın tahmin edilen değerin %50 sini,rüçhanlı alacaklılar varsa alacakları toplamınıve satış giderlerini geçmesi şartıyla en çok artırana ihale olunur. Böyle fazla bedelle alıcı çıkmazsa satış talebi düşecektir.
2- Artırmaya iştirak edeceklerin, tahmin edilen değerin % 20'si oranında pey akçesi veya bu miktar kadar banka teminat mektubu vermeleri lazımdır. Satış peşin para iledir, alıcı isteğinde (10) günü geçmemek üzere süre verilebilir. Damga vergisi, KDV, 1/2 tapu harcı ileteslim masraflarıalıcıya aittir. Tellâllık Harcı, taşınmazın aynından doğan vergiler satış bedelinden ödenir. (Alacakları rehinli olan alacaklıların satış tutarı üzerinden rüçhan hakları vardır. Gümrük resmi ve akar vergisi gibi Devlet tekliflerinden muayyen eşya ve akardan alınması lazım gelen resim ve vergi, rehinli alacaklardan sonra gelir.)
3- İpotek sahibi alacaklılarla diğer ilgilerin (*) bu gayrimenkul üzerindeki haklarını özellikle faiz ve giderlere dair olan iddialarını dayanağı belgeler ile (15) gün içinde dairemize bildirmeleri lazımdır; aksi takdirde hakları tapu sicil ile sabit olmadıkça paylaşmadan hariç bırakılacaktır.
4- Satış bedeli hemen veya verilen mühlet içinde ödenmezse İcra ve İflas Kanununun 133 üncü maddesi gereğince ihale feshedilir. İhaleye katılıp daha sonra ihale bedelini yatırmamak sureti ile ihalenin feshine sebep olan tüm alıcılar ve kefilleri teklif ettikleri bedel ile son ihale bedeli arasındaki farktan ve diğer zararlardan ve ayrıca temerrüt faizinden müteselsilen mesul olacaklardır. İhale farkı ve temerrüt faizi ayrıca hükme hacet kalmaksızın dairemizce tahsil olunacak, bu fark, varsa öncelikle teminat bedelinden alınacaktır.
5- Şartname, ilan tarihinden itibaren herkesin görebilmesi için dairede açık olup gideri verildiği takdirde isteyen alıcıya bir örneği gönderilebilir.
6- Satışa iştirak edenlerin şartnameyi görmüş ve münderecatını kabul etmiş sayılacakları, başkaca bilgi almak isteyenlerin 2019/257 Tlmt. sayılı dosya numarasıyla müdürlüğümüze başvurmaları ilan olunur.19/04/2021 İcra Müdür Yardımcısı
109566
(e-imzalıdır)

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 1
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE