• 18 Ekim 2021 Pazartesi
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  18 Ekim 2021 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

KONSEY GÖREV DAĞILIMINI YAPTI

Konsey Başkanlığına seçilen Mehmet Erdoğan “ Çay Kanunu artık olmazsa olmazımız, sektör sorunları her geçen gün artarak devam ediyor önüne geçebilecek bir kanun çıkması önem arz etmektedir” dedi.

KONSEY GÖREV DAĞILIMINI YAPTI

Dilek ONAY CAN

RİZE: Ulusal Çay Konseyi 13. Olağan Seçimli Genel Kurul sonrası yapılan Yönetim Kurulu toplantısı Genel Kurul’da seçilen alt grup temsilcileri Mehmet Erdoğan, Dr. Turgay Turna, Şaban Aziz Karaahmetoğlu, Av. Dilaver Demir, Nurettin İnce, Ali Karslı ve Ulusal Çay Konseyi Genel Sekreteri Oğuzhan Civelekoğlu’nun katılımı ile gerçekleştirildi.

Yeni dönem görev yapacak Yönetim Kurulu Üyeleri arasında yapılan görev dağılımında yönetim kurulu üyelerinin tam desteğini alan Mehmet Erdoğan Ulusal Çay Konseyi Yönetim Kurulu Başkanı seçilirken, Başkan Yardımcılığına Dr. Turgay Turna Muhasip üyeliğe Av. Dilaver Demir seçildi.

Çöp Çay İşlenmesi Engellenmeli;

Konsey kararında “Sektörün önemli sorunlarından biri haline gelen çöp çayın işlenmesi uygun olmayan hammadde, gıda boyaları gibi kimyasalların eklenmesi ile üretilmekte insan sağlığını hiçe saymakta ilerde oluşabilecek ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceği gibi bölgede üretilen çayın kalitesini de olumsuz etkilemektedir. Çöp çay işleyen merdiven altı işletmelerin önlenmesi adına ilgili birimlerle gerekli yazışmaların yapılmasına karar verilmiştir” denildi.

Kaçak Kurulan Çay Bahçeleri Önlenmeli;

Yönetim Kurulunca daha önce değerlendirilen ve gerekli yazışmaların yapıldığı kaçak çay bahçelerinin kurulumu tekrar gündeme alınarak değerlendirildi. Çay tarımı alanlarına giren yerlerde çay bahçesi kuracak olanlar önceden ruhsatname almak zorunda olmasına rağmen, bölge ormanlık alanlar tahrip edilmekte ruhsatsız çay bahçeleri kurulmaktadır. Eğer önüne geçilmez ise arz talep dengelerin bozulmasına neden olmasına sektör dengelerinin olumsuz etkilenmesine neden olacağı belirtilirken, yapılacak bahçelerin başvurularının önceden alınmasın sağlanması, uygun bahçelerin arz talep dengesi doğrultusunda kurulmasının sağlanması için ilgili birimlere tekrar bilgilendirme yapılmasına karar verilmiştir.

Çay Kanununun Takipçisiyiz;

Ulusal Çay Konseyi öncülüğünde başlatılan ve Recep Tayyip Erdoğan Üniversitesinin tüm paydaşların görüşünü alarak hazırladığı Çay Kanunu taslağının önemine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Erdoğan; “ Çay Kanunu artık olmazsa olmazımız, sektör sorunları her geçen gün artarak devam ediyor önüne geçebilecek bir kanun çıkması önem arz etmektedir. Ulusal Çay Konseyi olarak Çay Kanunun çıkması adına Konsey olarak gerekli desteklerimizin devam ettiğini Yönetim Kurulu olarak konunun takipçisi olacaklarını” ifade etti.

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE