• 10 Ağustos 2022 Çarşamba
 • Rize AÇIK
 • 00:00
  10 Ağustos 2022 İmsak: Güneş: Öğle: İkindi: Akşam: Yatsı:

Geleceğimiz sıkıntı yaşamasın

-Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Güneysu ilçesinde halka yaptığı konuşmada “ Dünyanın gelişmiş ülkelerinde dahi bu tip afet olayları meydana gelmekte, ülke olarak afetlerde kısa sürede milletimizin yanında yer alıyoruz, Giresun, Trabzon, Elazığ ve İzmir de nasıl kısa sürede çalışmaları tamamladıysak burada da bir yıl içinde çalışmaları tamamlayarak konutları teslim edeceğiz, sizlerden ricam gelecek nesillere iyi bir yerleşim yeri bırakın” dedi.

Geleceğimiz sıkıntı yaşamasın

     Esin BAYRAK

GÜNEYSU: Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan baba ocağı Güneysu ilçesinde Cuma namazı sonrası halka hitap ederek kısa sürede yaraları saracaklarını söyledi.

     Sel ve afet bölgelerini incelemek üzere bölgeye gelen ve Baba ocağı Güneysu ilçesinde Cuma namazı sonrası halkın dileklerini dinledikten sonra otobüs üzerinden halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan yaptığı konuşmada “ Öncelikle bayramınızı kutluyorum, Rize ve Artvin li kardeşlerim buruk bir bayram geçirdi. Arhavi ilçemizde maddi hasar oluştu, Rize Güneysu da metre kareye 214, Madenli de 188 kg yağış metre kareye düştü. Su taşkınları ve heyelanlar oluştu, 5 vatandaşımız yaralandı ve 6 vatandaşımız hayatını kaybetti, 2 vatandaşımız da kayıp, arama çalışmaları sürüyor. Afetin oluşmasından itibaren  Bakanlarımız ve milletvekillerimiz bölgeye geldi, onlarla birlikte 328 arama kurtarma, 2860 personel ve 705 araç görev yaptı” dedi.

     Yaraları saracağız

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan selden zarar gören vatandaşlara kira ve taşınma yardımı yapıldığını belirterek “  Bölgeye 18 milyon gönderdik, bunun 3 milyonu vatandaşlara ulaştırıldı. 4 bölgede 1207 konut ve 3208 bağımsız binada tespit çalışması yapıldı 47 bina hasar gördü ve yıkıldı. Riskli binaların boşaltılması sağlandı 4 ilçede proje çalışmalarımızı başlattık. Köylerimizde ahır ile birlikte konut yapımlarımız başlayacak. Rize de 550 konut ve ev yapacağız. Bununla birlikte 5 adet çay evi yapacağız. Bunları bir yıl içinde tamamlayarak vatandaşlarımıza vereceğiz, ayrıca TOKİ konutlarından vatandaşlarımıza vereceğiz, şehir merkezlerinde yapacağımız konutların yapımına kısa sürede başlayacağız” dedi.

     Yakında geleceğim

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan yakında yine Rize’ye geleceğini belirterek “ Salarha tünelinin açılışını yapacağım, Rize de Recep Tayip Erdoğan Üniversitesi lojmanları gibi binalar yapacağız, Rize ve Artvin li kardeşlerim Musteri olsunlar, daha önce Giresun, Trabzon Araklı da ki sel felaketi ile Elazığ ve İzmir de yaşanan depremlerde vatandaşlarımızı nasıl yalnız bırakmadıysak sizleri de yalnız bırakmayacağız ve kısa sürede bu konutları tamamlayacağız” dedi.

    Dengeyi bozduk

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Allah dünyayı denge ve değer üzerinde yarattığını belirterek “  Denge bozulunca rahmet olarak gördüğümüz yağmur suları felakete dönüşebiliyor. Gelişmiş ülkelerde de bunu görüyoruz. Dengelerin bozulması ile iklim değişiklikleri yaşanmakta ve bunun etkilerini çeşitli ülkelerde görmekteyiz. Almanya, Fransa, Belçika ve çeşitli gelişmiş ülkelerde yaşananları sizlerde takip ediyorsunuz. İnsan çoğu zaman kendi felaketini kendi hazırlıyor. Her ülke ne kadar gelişirse gelişsin felaketlerle karşı karşıya kalıyor. Diğer varlıklarında bu tabiatta hakları var” dedi.

    Tecrübe kazandık

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan İstanbul dan Buhara ya kadar tecrübe kazandıklarını belirterek “ Acı tecrübelerden dersler çıkardık, ona göre şehirleri planladık, dikey mimarı yerine yatay mimariye önem verdik. Şehirlerin nefes almasını sağladık” dedi.

    Yamaçlara 5 katlı bina yapmayın

Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan Güneysululara seslenerek “ Yamaçlara 5-10 katlı binalar yapmayın, çay bahçelerimize verdiğimiz azotlu gübreler ile toprağımızı balçığa dönüştürdük, sonra da bu topraklar kayıyor. İnsanlarımıza şehirlerde Vahalar oluşturduk.  Ormanlar kurduk, ülkeler ülkemizi örnek gösteriyorlar. Ülkemizin neresinde afet ve felaket yaşanırsa yaşansın devletimiz her afette milletimizin yanında, Buranın bir evladı olarak sizlerden ricam devletimizin yanında çalışmalarda yer alın, onlara destek verin, geleceğimizi iyi hazırlamamız gerekiyor, yoksa çocuklarımızın sıkıntı yaşayacağını unutmayalım, rabbim Rize, Artvin ve ülkemizi afetlerden korusun” dedi.

      Cumhurbaşkanı Recep Tayip Erdoğan ardından AFAT Müdürlüğüne geçerek bölgede bulunan İç İşleri Bakanı Süleyman Soylu ile Ulaştırma ve Alt yapı bakanı Adil Karaismailoğlu ile Rize valisi Kemal Çeber ve yetkililerden Afet Kriz merkezinde bilgi aldıktan sonra helikopter ile heyelan bölgelerini gezdi.

 

Bu habere ifade bırak!

 • 0
  KIZGIN
 • 0
  ÜZGÜN
 • 0
  BEĞENMEDİM
 • 0
  BEĞENDİM
 • 0
  İNANILMAZ
 • 0
  SEVDİM
 • 0
  HAHAHA
 • 0
  ALKIŞ
YORUM EKLE