SON DAKİKA

Zor toplum olduk

Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAKmustafabayrak53@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi İmtiyaz Sahibi
Bu makale 14 Eylül 2018 Cuma 05:33 'de eklendi ve 252 kez görüntülendi.

Zorlukları olan, her yazdığın haber birilerine kıyıdan da olsa dokunan, kabahatleri kendilerinden büyük olan ve yazıldığında vaylanan, vahlanan bir ilde yaşıyoruz.

Kendi yaptıklarını doğru sanan, doğrunun bir tane olduğunu unutan, kendi menfaatleri için komşusunu satan, başkalarına yaşama şansı tanımayan bir toplum olduk. Kimse ben komşumun iyiliğini düşünüyorum; komşum kalkınırsa ben de kalkınırım, komşu külüne bile muhtacız kelimesini kullanmıyor.

Önceki akşam saatlerinde Rize Valisi Erdoğan Bektaş ziyaretimize geldi. Haberciliği konuşmadık, Rize’yi konuştuk. İnsanlarımızı konuştuk.

İkizdere Gürdere Köyü’nde MS hastası Necla Baş’ın olayını konuştuk. Komşusu yol vermiyor, hatta daha ileri giderek “ Yol vermem, adam öldürmem ama ölürüm de yol vermem” diyebilecek kadar, cahilane kelimeler kullanan biri.

Tabii bunun altında yatan başka sebepler var. Necla Hanım basında yer aldı. Devlet yol yapmak için harekete geçti ve bunu rant bilen komşu para koparmak için her türlü yolu denemeye başladı. Bu olaylar sadece bizde olmuyor.

Vali Erdoğan Bektaş Kastamonu Valiliği sırasında başından geçen bir olayı anlattı. İki köyün su ihtiyacını karşılayan birbirine yakın olan iki su deposu biri boş ancak diğeri dolduğu kadar artan suyu dışarıya akan başka bir depo, bir köy susuz dururken diğerinin suyu dereye akıyor. Ama köylü suyu vermemeye inat ediyor. Durumu valiye bildiriyorlar ve Vali Erdoğan Bektaş köye gidiyor. Gördüğü manzara karşısında suyu vermeyen vatandaşa soruyor. “ Niye vermiyorsun, su boşa akıyor. Bunlar susuz dururken su boşa akıyor ve dereye gidiyor”

Köylü ise “ Tapusu benim üzerimde kimseye su vermem deyince “ Vali Bektaş “ Tapuyu aşağıya mı getireceksin, öldüğünde tabutunla yanına koysunlar orada söylersin. Tapusu bende su vermiyorum, orada da sana lazım olur” dedi.

Adam şaşırdı ve Vali Jandarmaya talimat vererek su kanalı kazdırdı ve diğer köylülerin su deposuna artan suyu aktararak o köyün de susuzluğunu giderdi.

Cimrilik sadece bizde değil. Cimrilik her yerde var. Unutmamak gerek, bu dünya da yaptığın her iş ahirette seninle gelecek. Komşusu aç iken tok yatan bizden değildir söylemiş peygamber efendimiz. Hele komşusu sakat iken yürüyemez iken bunu ranta çevirmek isteyenlerin ne bu dünya da, ne diğerinde gidecek yeri yok.

Vali Bey ile birçok konuyu konuştuk. İnsanların değişik taleplerini, şahsı isteklerini karşılıklı örnekler vererek konuştuk.

İnsanlarımızda ne anlayış ne de vicdan rahatlaması kalmadı. Tabii bu herkes için geçerli değil. Elbette iyi insanlarımız var ama toplum kötüye doğru gitmekte.

Dileğim huzurlu ve mutlu yaşadığımız bir toplum oluşur. İnsanlar birbirlerine karşı sevgi ve saygı çerçevesinde destek olurlar. Çünkü bu dünyadan alacağımız tek şey var.

Yaptıklarımız ve amel defterlerine yazdıracaklarımız.            

Gerisi boş…

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER