SON DAKİKA

Toz duman,,

Hayrettin Gündoğdu
Hayrettin Gündoğdurizedeyiz@hotmail.com
köşe yazarı
Bu makale 13 Temmuz 2019 Cumartesi 09:35 'de eklendi ve 300 kez görüntülendi.

Kalkandere ilçesinde Taşçilar Çay fabrikasının bölgeyi etkisi altında aldığı haberini yayınladık, önceki gün Belediye Başkanı Kenan Yıldırım ile konuştuk, tabii Taşçilar Çay Fabrikası her ne kadar ÇAYKUR’un ise bile kazan dairesi kiralanmış ve 10 Firma ÇAYKUR çay fabrikalarının kazan dairelerini işletmeye almış.

    Taşçilar Çay Fabrikasını işletmeye alan ise Akküş firması, defalarca Belediye tarafından uyarıldığını Belediye Başkanı Kenan Yıldırım bize söyledi. Ancak sözüm bulunamadı, Kaliteli kömür kullandıklarını bacada sorun olabileceği, ayrıca havalandırma deliklerinden sorunun kaynaklandığını belirtiyorlar. Hafta sonu temizlik yapılacakmış ve baca düzene girecekmiş diye Belediye Başkanına söylediler.

    Belediye Başkanı oldukça baca dumanından rahatsız olduğunu belirtti, Vali ile görüşeceğini, hatta ÇAYKUR’u aradığını söyledi. Bu rahatsızlığını bizde Vali Kemal Çeber”e ilettik. Ayrıca Çevre ve Şehircilik müdürünü arayarak durumu anlattık. Derhal ekip gönderiyorum dedi. Vali ilgileniyorum diyerek Çevre ve Şehircilik Müdürünü aradı.

    Buraya kadar işler yolunda her şey tamam diyoruz.

   Önceki Sabah durumu değerlendirmek için Çevre ve Şehircilik müdürü Hasan Bebek’i aradım. Adam gönderdiniz mi diye sordum. Aldığım cevap olumsuz, haftaya adam göndereceğiz, hava yağışlı ve tespit yapılamazmış. Önce şaşırdım, tespitin hava ile ilgisi ne diye, hadi cihaz yok gelecek dense anlarım,  neden haftaya sorusu aklıma takıldı ve telefonu kapatır kapatmaz Çaykur Genel Müdür vekili Yusuf Ziya Alim aradı.

   ÇAYKUR “un Taşçilar çay fabrikası ile ilgisi olmadığını, kurumun isminin geçmemesi gerektiğini, kazan dairelerinin 10 firmaya verildiğini sadece kendilerinin yer temin ettiğini söyledi.

    Bende Çevre ve Şehircilik Müdürünün söylediklerini aktardım, aktarınca “ Hava ile ne ilgisi var, yağmurlu havalarda neden yapamıyorlarmış,  araçları yoksa ben araç vereyim, gitsin kontrol etsinler, orada sıkıntı varsa Çevre ve şehircilik müdürlüğü müdahale derhal etmeli, neden haftaya attılar” diye sordu.

    Haklı mı? sonuna kadar haklı..

Tekrar Çevre ve Şehircilik müdürüne döndüm, neden haftaya diye sordum, yine aynı hikaye,, Hava yağışlı olmazmış, peki yağışlı havalarda sağlık bozan firmalar denetlenemez mi sorusu aklıma gelince, işin içinde başka iş olduğu aklıma geldi.

   Neden Haftaya sizce?

Neden hemen denetlenmedi?

Halk sağlığını ilgilendiren konuda, Çevre ve Şehircilik İl müdürlüğü niye görev yapmadı?

 Bunun cevabını sanırım hepiniz biliyorsunuz. Ben de biliyorum. Karşıda ki firma ve zor durumda kalacak olan kişiler.

   Yüklü ceza kesilmesi gerekiyor, ama nasıl kesilecek, kim kesecek, kime kesecek önemli olan bu ise Haftaya da denetim olur, gelecek haftaya da.

    Biz anlayacağımızı anladık, Çevre ve Şehircilik il müdürlüğü sadece ismen kurulu bir devlet kurumu.

Derler ya “ Atam çok yaşa”…. Bizde “ Çevre ve şehircilik çok yaşa” diyemeyiz. Hele halkın sağlığı önemli ise bunu hiç diyemeyiz.

    Vali Kemal Çeber”e resimleri attık, o ise talimatı verdi, tabii talimat ile ne kadar iş yapılır, onu da gördük.

    Her zaman söylediğim söz aklıma geldi, yazmadan geçemeyeceğim.

RİZE”DE BAKAN YOK, BAŞBAKAN YOK, HERKES CUMHURBAŞKANI olur ise, Dumanda olur, sel de olur, Köprüde yıkılır.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER