SON DAKİKA

TBMM`DE RIZE`DEN NEDEN KADIN VEKIL YOK?

Jale Kazdal
Jale Kazdaljalekazdal53@gmail.com
Jele KAZDAL
Bu makale 25 Mayıs 2018 Cuma 11:37 'de eklendi ve 4432 kez görüntülendi.

RIZE`DE BUNUN TEKELI MI VAR?

 RiZE`DE BUNUN TEKELi Mi VAR?? 

Nisan ayının son günleriydi (27 Nisan 2018 Cuma, saat 16:30). ``Niyet ettim Allah Rızası için milletimin emrinde bir vekil olmaya`` dedim ve ``Ya Allah, Ya Bismillah" diyerek işlemlerimi son an`a yetiştirdim. Son dakikada, ilk olarak ENGELLi ADAY ADAYLARI için tahsis edilen miktarı bankaya yatırarak adım attım Rizem için milletvekili olmaya..

Geçen sene 26 Nisan 2017 tarihinde gidip ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`ne üye olmuştum. Yönetime girmek istemiştim, haber veririz demişlerdi, haber veren olmamıştı."Ben de varım" demiştim ilgilenen olmamıştı.  unutulmuştum. Oysaki benim gibi bir vatanseverin unutulmaması gerekiyordu...Sonuçta Partimin yeni neferlere de ihtiyaci vardı ve her üye çok değerli olmalıydı. Belki de çok yoğunlardı!! 

*Bu konunun ehemmiyetine, biraz sonra değineceğim.

Erken seçimlerin olmasını destekliyordum. Sonuçta Sn. Cumhurbaşkanımız ne öngörürse odur. Ne derse, nizam, düzen odur benim için. Ben Sn. Cumhurbaşkanımızın ağzından çıkana bakarım. Demisti ki: "Daha çok genci (18-25 arası), kadını ve engelliyi mecliste söz sahibi olmasını arzuluyoruz. Kadın demek GÜÇLÜ TOPLUM demek, GÜÇLÜ TÜRKİYE demektir." Buna istinaden yazıyorum.

İçimdeki sevinç ve heyecanla gidip 27 Nisan 2018 Cuma günü saat 16:30`da teşkilata giderek geri kalan işlemlerimi E-DEVLET üzerinden yaptırmıştım. Bu konuda yardımcı oldukları içi, Sn. Himmet İstif beye cok teşekkür ederim. Bu süreç çok kolay ve rahattı. Çok huzurlu ve güvendeydim. Kendimi iyi hissediyordum. Artık bende resmen MİLLETVEKİLİ ADAY ADAYI olmuştum. Eğer listeye girer ve seçilirsem Cumhuriyet tarihinden bu yana, Rize tarihinde ilkkez , bir kadın, hem de engelli bir kadın milletvekili olacaktım.. Bu düşünce de  bile onore olmuştum. Siyasete adım atmış bulunuyordum.. Daha önce ne lise hayatımda, ne de üniversite yaşamımda, sağ ile, sol ile işim olmamıştı ve siyaseti hiç düşünmemiştim. 

Ta ki 15 TEMMUZ 2016 Cuma gecesi tesadüfen açtığımız TRT 1 kanalından, kanı bozuklar, anasından çiğ süt emmişler tarafindan darbe kalkışımı son dakika haberlerini  izleyene dek.
4. ye yeni ameliyatlıydım. Çok ağrı çekiyordum; ama kalp ağrısıydı bu.. Kan beynime sıçramıştı resmen... Hemen sokağa firlamak ve İstanbul Boğaz Köprüsüne koşmak istemiştim o an kendimi İstanbul`da zannederek.. Oysaki Rize`deydim.

Bu sene de, işte  o vatansever duygularla, bir cengaver gibi, içimdeki o iman gücümle ADALET VE KALKINMA PARTİSİ`nin bir neferi olarak, milletimin emrinde bir vekil olmak işteyişim ondandı. 

REiS`i YALNIZ BIRAKMAMAK!! 
VATANIMI, MİLLETİMİ, BAYRAĞIMI VE DEVLETİMİ YALNIZ BIRAKMAMAK, SAHİP ÇIKMAK içindi. Koltuk sevdası, makam mevki derdi değildi kesinlikle.. 

Türkiye Cumhuriyeti Devleti`ndeki DEZAVANTAJLI GRUBUN yani kadınların, çocukların, engellilerin, işsizlerin, maddi gücü yetersiz olanların, sigortasızların, yaşlıların, hastaların, erkeklerin ve hatta hayvanların SESi ve gücü olmak içindi. .

Başvurur başvurmaz, aday adaylığım yerel gazetelerde duyurulunca ve ben de sosyal medyada paylaşınca, bir anda istek yağmuruna tutuldum. Herkesin bir isteği, ricasi, niyeti vardı. 

Çok özür dilerim, kesinlikle yanlış anlaşılmak istemiyorum; ülkemizin her şehrinden yazanlar, facebookun messengerından arama hakkı oldugunu düşünenler, beni emir eri olarak görenler, kimi seçim dönemi diye çıkar sağlamanın peşinde, kimi cidden yardım edilmeye ihtiyaci olan, kimi referans halk tabiriyle torpil isteyen, kimi bazı yetkililerle görüşmek isteyen, kimi beni bir basamak olarak gören, (kesinlikle vatan, millet, devlet ve bayrak sevdalılarını ayrı kategoride tutuyorum), kimi de tacizci ve daha birçok iyi yada kötü, art niyetli kişilerden oluşmaktaydı. 

O an daha iyi anladım, siyasetin ne kadar zor (çetrefilli) olduğunu. 
Sn. Cumhurbaşkanımıza bir kere daha hak verdim. Rabbim yar ve yardımcısı olsun. Allah sağlık, sıhhat ve dayanma gücü versin, hayırlı uzun ömürler versin. Can-ı gönülden bütün dualarım onunla olsun.. ÇOK çok meşakkatli bir işmiş gerçektende, uzaktan göründüğü gibi değilmiş kesinlikle.. Şimdi daha da dört elle sarılmalıydım.. 

Elimden ne geliyorsa, tükenmiş hasta bedenimle yapmaya çalıştım çabaladım. Benden sonra başvuran diğer kadın adaylara da öncülük etmiştim. Bu gurur da yeterdi bana.

Temayül Yoklamasıyla ilgili gözlemlemelerimi de bir ara anlatırım.

Ankara`ya mülakata gidip gelmiştik. Sn. Mehdi EKER `in bazılarımıza dediği gibi ALLAH MUVAFFAK VERECEK miydi acaba? 
Çok güzel anılarla döndüm.. Güzel arkadaşlıklar biriktirdim. Sn. Mehdi EKER komisyon başkanımızdı. Sn. Burhan KUZU ve Sn. Efkan ALA`da vardı, onları tv ekranı olmaksızın görmüştüm. Bu da güzel bir duyguymuş. Kaç kişiye nasip olur ki üçünü bir arada aynı masada görmek ve birebir konuşmak.. Benimle birlikte 23 kişiye tabiki .. (Vekillerimizi ve bakanımızı saymazsak) 
Rize`de milletvekili aday adayı, 7`si kadın olmak üzere toplamda 26 kişiydik.
7 KADIN NEFERDİK BİZ !

21 Mayıs 2018 Pazartesi günü kesin listeler, açıklandı biliyorsunuz. 
Sonucunu hepimiz biliyoruz. .
"Bir (1) KADIN MİLLETVEKİLİ RİZE`DEN TBMM`ye girmişti" demeyi inanin çok fazla tahayyül etmistim !!!!! Olmadı, Olamadı, Olamazdı.. Çünkü burası Rizeydi!! Stratejik öneme sahipti.. Reisin kalesiydi ve kadınlar bu işi eline yüzüne bulaştırırdı ve kadınlar gitsin evinde lahana dolması sarsındı.. oyle değil mi ??

Bazı zihniyetlerin 21. yüzyılda hâlâ böyle olmasına inanamiyorum. Pozitif ayrımcılığa inanamiyorum.. Ondan sonrada feminist diyorlar.. 
İşte bu yüzden bende diyorum ki ATAERKİL bir toplumuz diye, erkek egemenliğinin olduğunu bildiğimiz RİZE`DE BUNUN TEKELİ Mİ VAR? 
Siyaset erkek işi mi? Cam tavanları açın üstümüzden, bırakın bir kadın da Rize`yi yönetebilsin, bir kadında araba tamircisi olsun, bir kadın da gümrükçü olsun, bir kadın da bürokrat olsun... Bir kadın her iş kolunda olsun.. Her iş kolunda bir kadın olsun.. 

Ondan sonrada listelere yorum getirince de vay sen Reisi nasil eleştirirsin densin.. Konu liste meselesi değil hâlâ anlamadınız mı? 
Listeye illa da Jale KAZDAL girecek, neden giremedi meselesi de değil. 

Siz daha iyisini bilirsiniz ancak bana göre, 126 kadın vekil adayı çok azdı ..
Listede 8 engelli milletvekili adayı olması da "bana göre" çok azdi. Daha fazla engelli vekil demek, her bir engelli adayı olan sizlerin ve biz engellilerin sorunlarının çözümü için gerekli olan bir vekil demektir. 

Toplumda çok fazla engelli vatandaşımız ve aileleri var. Çocuk engelliler ayrı, yetişkin engelliler ayrı, yaşlı bakımı da engelli kapsamındadır o da ayrı bir mevzuat ve ilgili gerekiyor. Hastanelerde eskiye nazaran çok sorun belki yok, ama hiç yok değil.. Bu gerçeği de kimse inkar edemez. Hastanelere de ayrıyetten el atılmalı, hele de Rizedekilere. Hastane Sosyoloğu olmalı. Refakatçılara da ayrıca eğitim verilmeli..
Engelliler konusunda halkımıza da ayrica egitim verilmeli. Engelli deyince hemen bedensel engelli olarak yanlis bir algilama var. Mesela ben kas ve iskelet romatizmasi, hipotroid, diabet yani halk dilince seker hastaligi gibi gorunmeyen, ic organlarla ilgili kronik hastaliklara sahip bir engelliyim.. HANI HICTE ENGELLI GOZUKMUYORSUN!! deyipte kalbimi kirdiginiz yeter artik. Teskilatta bile boyle diyen ve dusunenler oldu, her birine aciklama yapmak zorunda kalmak benim icin uzucuydu..

Konular dagilmis gibi gorunsede aslinda her biri bir biriyle ilintilidir. 
Bir sonraki yazimda baska detaylara deginecegim..

DURMAK YOK YOLA DEVAM. 
GÜÇLÜ VE YENİ TÜRKİYE, GÜÇLÜ YARINLAR.. 

VAKİT
YENİ TÜRKİYE VAKTİ. 

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZ RECEP TAYYİP ERDOĞAN `a oy verdiğimiz gibi, LÜTFEN MİLLETVEKİLLERİNE DE OY VERELİM. REİSİN ELİNİ, SİLAHINI GÜÇLENDİRELİM. 
MİLLETVEKİLLERİMİZE VE AK PARTİ` YE SAHİP ÇIKALIM. 

BİZİM BAŞKA VATANIMIZ, TOPRAKLARIMIZ YOK!!! 

Sağlıcakla kalın.. 
-- 

Jale KAZDAL
jalekazdal53@gmail.com
AK PARTi RİZE, ENGELLi MiLLETVEKiLi ADAY ADAYIYDIM

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER