SON DAKİKA

ÖZÜNÜ BİLMEYEN SÖZÜNÜ BİLEMEZ

Bircan Şakir ÇELİK
Bircan Şakir ÇELİKbircansakir53@gmail.com
Bu makale 10 Nisan 2019 Çarşamba 12:11 'de eklendi ve 352 kez görüntülendi.

“Tarihi yanlış anlamamak için toplumların, şartların, kentlerin nasıl değiştiğini anlamak yeterli olacaktır.” diyor İbni Haldun. Kendi tarihimizle kavga etmektense bizi biz yapan o tarihe sahip çıkmak ve her bir hatadan tarafsızca ders almak önemli kanımca.

     Rize'ye Eyvallah!

    ÇAYKUR, dönemin belediye başkanı -her ne kadar Rize'de dolgu projesiyle Rize'nin geleceğini ipotek altına almış olsa da- Ekrem Orhon tarafından yapılan arsa tahsisi sayesinde Trabzon yerine Rize'ye bağışlanan bir iktisadi teşebbüs. Kurulduğu günden bu yana Rize'nin markası,simgesi konumunda bir kurum. ÇAYKUR sayesinde Rizelinin gayri illere göç etme, ekmek parası için gurbete çıkma zorunluluğundan kurtulduğu da açık bir gerçek.

    Son zamanlarda ÇAYKUR'un Varlık Fonu kanalıyla özelleştirildiği söylentileri duyulmakta. Ve ne tesadüftür ki yine eşzamanlı olarak rekor zararı açıklanmakta.

   ÇAYKUR özelleşirse halihazırda dünyanın en pahalı çayını üreten müstahsil, ömrü billah bu fiyatları çay için göremez. Nasıl bir özelleştirme yapılacak bilmiyorum ama devlet kontrollü çay fiyatı belirleme olayı özelleştirmenin mantığına aykırı.

  Fikrim odur ki ÇAYKUR satılırsa veya satılmışsa bu şehir yeniden göç veren iller listesinde ilk sıralara tırmanır. En yetkili ağızlardan konuya ilişkin sağlıklı açıklamaları ivedilikle bekliyoruz!

      Timurlenk mi Emir Timur mu?

  Osmanlı Devleti, Türk tarihi içinde yeri yadsınamayacak derecede şanlı nice zaferle doldurmuştur. Çağ açıp çağ kapatan hakan Mehmet Han’ı mı misal versek Avrupa'ya adaletiyle nam salan Muhteşem Süleyman’ı mı?

  Ancak biz Türkler tarih yazmaktan çok tarihi yapmakta başarılıyız!

  Ankara Savaşı, Türk tarihinin kırılma anlarından biri hiç şüphesiz. Timur ile Bayezid arasında cereyan eden mektuplaşmalara baktığımızda Timur'un Anadolu Türkmenlerinin ahvalinden ve bilhassa Bayezid'e ithafen “Senin gibi babamızdan miras kalan topraklarda değil kendi tevarüs ettiğimiz başarılarla dünya milletlerine kök söktürdük” ifadesi ilginçtir.

  Buna karşılık Bayezid mektuplarında Timur'u aşağılamakta ve birçok kez “aksak” lafzıyla hitap etmektedir.

   Mektuplaşmaların sonuçsuz kalmasıyla Anadolu'ya giren Timur, ordusunun mekanik üstünlüğü ve Bayezid'in kendini beğenmiş tavrı, taktiksel hataları dahilinde, bugün Ankara Esenboğa Havalimanı'na adını veren Timur'un fil ordularının efsane komutanı Esenboğa sayesinde savaştan galip çıkmayı başarmıştır. Ve bundan sonra Osmanlı Devleti ikinci kuruluş dönemini yaşamak zorunda kalmış, taht kavgalarıyla hatrı sayılır bir zaman kaybetmiştir.

   Tüm bunlara rağmen Timur, köken itibarıyla bir Türk'tür! Ve mektuplarından da açıkça anlaşılabileceği gibi kardeş kavgasına mahal vermemek için savaş meydanına inmekten defalarca geri durmuştur.

   Ne yazık ki tarihçilerimiz Timur'u bizlere “Timurlenk” yani Aksak Timur olarak tanıtmakla tarihimizde önemli bir yer işgal eden Emir Timur'un Batı Türkleri tarafından düşman görülmesine sebep olmuştur. Tıpkı bugün akraba topluluk Moğollara yapılmak istendiği gibi. Bu sınıflandırmada mezhep farklılığının olduğunu görmemek için tarih cahili olmak gerekir! Oysaki bir bütün olarak incelenmesi gereken Türk tarihinde Emir Timur, sayfaya atılan yaldızlı bir imza olması gerekirdi.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER