SON DAKİKA

Komşu bakkalı

Hayrettin Gündoğdu
Hayrettin Gündoğdurizedeyiz@hotmail.com
köşe yazarı
Bu makale 28 Temmuz 2019 Pazar 15:45 'de eklendi ve 348 kez görüntülendi.

Çay paraları bugün ödenmeye başlıyor. Yaz ayı bölgenin canlanması ayı olarak biliniyor. 3 sürgün çay alan Rizeliler Mayıs ayında başladıkları göçlerde Ekim başlarında geri dönüşlerine başlıyorlar. Mayıs ayı bedellerini alan çay üreticisi aldığı bu bedelleri kredi kartları ile borçlandıkları kişilere verdiler. Tabii az çay üreten üretici ise 2 inci sürgünü de yine borçlara verecek.

    Daha önce dediğim gibi, lazım olduğunda borçlandığımız Mahalle ve köy bakkallarımızı yaşatmamız gerek. Aldığımız ürün bedellerini bizlere ucuz ürün veriyor diye Marketlere kaptırmamalıyız. Bir veya iki üründe indirim yapan Marketler 3 üncü ve diğer ürünlerde attıkları kazıklarla indirimi rahatça kapatıyorlar. Çoğumuz dikkat etmiyoruz. İndirim var denilen veya üzerinde etiket bulunan fiyatlar bizi aldatıyor. Kasaya gittiğimizde çoğumuz bize yansıyan fiyatlara bakmak bile bakmıyoruz.  Etiketi ayrı kasa fişi ayrı olan birçok üründen kazık yediğimizin farkında bile olmuyoruz.

   Aldatılan ve aldanan bizler oluyoruz.

Çaykur bugün Haziran ayında almış olduğu 155 bin ton yaş çay yaprağı bedellerini hesaplarımıza aktarmaya başlıyor. 470 Milyon TL 3 gün içinde hesaplarımıza aktarılacak.

   Birçoğumuzun kredi kartı veya çeşitli esnaflara borcu var, bir kısmını verecek bir kısmını ise 3 sürgün dönemine bırakacağız. Ev maliyesini tutan eşlerimiz veya bizleriz, ayağımızı yorganımıza göre uzatacağımızdan Marketlerden yapacağımız alış verişlere de dikkat etmeliyiz. Bana kalsa hiçbir marketten alış veriş yapmam. Buralardan yaptığımız alış verişler ilimizdeki banka kasalarına bile girmeden uçup gidiyor.

Kimi kazandırıyoruz?

Öncelikle kendi yöremizde ki insanları kazandırmamız gerek, yarın param yok dediğimiz insanların kapısına rahat gidebilmeliyiz. Kapımızı o insanlara karşı sürekli açık tutmalıyız. Veresiye senden, Peşin Marketten dedirtmemeliyiz.

   Bir atasözü ile “ Komşu komşunun külüne bile muhtaçtır” bunu aklımızdan çıkartmamalıyız.  Kurban bayramı geldi, birçok insan kurban kesemeyecek durumda, onların da iç maliye hesapları mutlaka vardır. Kış boyu yiyeceğini ve kendi durumunu değerlendirmek zorunda. Her ne kadar İslamin gereği olan Kurban kesmek farz ise de bazı insanların bu kurban bayramında kurban kesemeyeceklerini biliyoruz.

    İkinci sürgününde sonuna geldik, rahat bir şekilde bayrama gireceğiz. Unutmayalım ki komşumuz aç iken bize tok gezmek yakışmaz.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER