SON DAKİKA

Kahve deryaları

Hayrettin Gündoğdu
Hayrettin Gündoğdurizedeyiz@hotmail.com
köşe yazarı
Bu makale 19 Kasım 2019 Salı 12:43 'de eklendi ve 1368 kez görüntülendi.

Son zamanlarda ilimizde çok sayıda çeşitli isimlerde Kahve deryaları veya dünyaları hizmete girdi, Çay bölgesi olan ilimize ihanetten başka bir şey değil.

   Kimi reklam ediyoruz, Brezilya mi , Kolombiya mı, Kimi reklam etmeye devam edeceğiz, Kendi ürünümüz sıkıntılı bir dönemden geçerken Çayın başkentinde 20 dolayında Cafe açıldı, isimlere baktığımızda yabancı özentimiz ise sürüyor.

      Çeşitli isimler altında açılan Cafeler de ise ilgi büyük, Bir Kahvenin 40 yıl hatırı var denirken Kahve çok nadir içilen bir içecek olması nedeniyle 40 yıl hatırı vardı.

    Bu gidişle bir bardak çayın 40 yıl hatırı olacağa doğru gidiyoruz.

    Kendi ürünümüzü baltalıyoruz, Kahve deryası veya dünyası yerine bunların isimlerini Çay dünyası veya Çay deryası isimleri ile değiştirebiliriz.

     Neden Kahve deryası veya dünyası, başka bir değimle neden kendi ürünümüze balta vuruyoruz. Bu bölgenin Çayın başkenti olduğunu bilmemize rağmen maalesef yerel yetkililer de bu tür iş yerlerinin açılmasına izin vermekte.

     İş yerlerinin isimlerine baktığımızda İngilizce özentimiz devam ediyor, Türkiye Cumhuriyetinde yaşadığımızı unutuyor ve adeta Nevyork veya Lasvegas ta yaşadığımızı sanmaya başlayacağız.

    Yabancı isim özentimize bir anlam vermek mümkün değil, insanlarımızın Koleti, Minci, Muhlama, Pleki, Kepçe, Tırmık , kuyiça dediği bu bölgede tarihi isimler yerine neden İngiliz markaları veya başka Avrupa ülkelerinin markalarına özen gösteriyoruz.

    Nereye doğru gidiyoruz, önce bunu kendimize sormamız gerek, Avrupalı mi olacağız, yoksa kültürümüzü mü yaşatacağız, öncelikle birini tercih etmemiz gerekiyor.

     Tabii burada en büyük görev yerel yöneticilerimize düşmekte, Neden Burger veya Mc danilts gibi isimler, Neden Kulumika veya Çırahta değil, neden kendi kültürümüzü yaşatma yerine Avrupa piçlerinin ürettiği isimlere yer veriyoruz.

     Sanırım bu yazıyı okuyan birçok okuyucu bana hak verecektir. Yabancı özentisine birde kendimize kazık atmasını biliyoruz.

    Bir kahvenin 20 ile 30 TL arasında değiştiği bazı mekanlarda, yine bir kilo kuru çayı 20 TL ye aldığımız Çayın başkentinde bir bardak çayın ilimizde 1,5 ile 8 TL arasında değiştiğini unutmamak gerek. Bu açıkça üreticiye hakaret olmuyor mu?

      Çay üreticisi bir kilo yaş çayını 2 TL veya 3 TL dolayında onca zahmete rağmen toplarken Bir kilo kuru çaydan 10 demden fazla çıktığını düşünecek olursak ve bir kilo kuru çayın 25 TL olduğunu yine düşünecek olursak geriye kalan Matematik hesabını yapmak zor olmayacak.

      Yanı bir kilo kuru çay eşittir 500 veya 1000 TL ye yine ilimizde satılmakta. Bunu anlamakta zorlanıyorum. Neler yapmak gerek işte yine yerel yöneticilere iş düşüyor, açılacak Çay evleri ile Amerikan Cafelerine son verebiliriz.

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER