SON DAKİKA

KYK

Özlem ÇETİN
Özlem ÇETİNcetin.ozlem@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi Yazar
Bu makale 12 Ekim 2018 Cuma 12:44 'de eklendi ve 136 kez görüntülendi.

Yıl 2012

Erzurumdayım. Üniversitemin ilk yılı, ben ve ailem elimizde bavullar kyk yurtları önünde kapıdan içeri doğru bakıp duruyoruz. Ailem kapıdaki güvenliklere kendini izah etmeye çalışırken ben, yer yurt bulamamamın eşliğinde tabelanın yanına iliştirilmiş hoş geldiniz yazısını süzüyordum.

Tabi tabelayla içten içten kavga edip, biraz da yorgunca halimle Allahsen dalga mı geçiyorsun deyip kızarıyordum!

Devlet yurdu direkt olarak çıkmamıştı ve hiç unutmam yedek sıram 285’idi.

Güvenlik ‘abi biz o işlerden anlamayız gidin birde içeri müdürlüklere sorun’ deyince tası tarağı toplaya toplayıp içeri doğru girmiştik. O yıllarda yaşadıklarımı hep bir kenara; kara kutuma yazmıştım.

Ve hatta geç kaldığım bir yemini hatırlarım. Ant olsun bir gazeteci olayım ilk sizi yazacağım diye ve bunu bana hatırlatan bakar mısınız bu civarlarda kiralık ev arıyoruz yurt çıkmadı da diyen gencin yolumu çevirmesiyle yeminimi geçen gün anımsamıştım.

Evet, yurt çıkmıştı çıkmasına; yedek sıram da kaydım da hemen yapılmıştı fakat o sıranın gelmesini beklediğim ve o zamana kadar geçen ki süreyi ben bilirim.

Şuradan başlayayım öncelikle.

Hiç bilmediğin bir memlekete ayak basıyorsun, apartlar ve özel yurtlar tam bir açıkgöz. Devlet yurtlarında ne kadar kontenjan olduğunu iyi bildiklerinden dolayı hem fiyatlara hem Ne nedendir bellidir, hep kendi lehlerine olan şartlara verip veriştirmişlerdi ayarı.

Yurt sahibi, müdür bey ya da her ne tanımlılar kümesinin nesnesiyse aynen şunu diyorlardı en az bir yıl arkadaşım…

Peki bana o sırada devlet yurdu çıksa bir şey yapabilir miyiz!

‘Hayır, bir yıllık ödemeyi yaparsınız.’

Evet, gayet acımasız ve bencilce ister beş ay kal ister bir ay yıllık ödemeni yapman gerekiyordu.

Üniversiteler eğitim yılına başladı birçok öğrenci fıldır fıldır yine aynı telaşeye kapıldı. Birkaçına gazete olarak biz bile rastladık, yurt çıkmadı ev veya apart arıyoruz biliyor musunuz…

Aşırı tanıdık, aşırı endişe dolu gözler.

Evet, üniversitenin en güzel özelliği bana sorsanız kendi ayaklarınızın üstünde durmayı öğretmesi olduğunu söylerdim. Lakin bazı öğrencilere bu öğreti zorlayıcı olabiliyor. Özellikle maddi imkanları kısıtlı olan bireyler apart, kiralık evler konusunda git geller yaşarken üniversiteye ve o hayatın getirdiklerine adapte olurken zorlanıyor.

Aynı şeylerin birçoğunu bende yaşadım. Misafir odalarda hayli gün geçirdim. Üstelik kat kat oda oda dolaştığımı bile hatırlıyorum asıl sahiplerinin gelmesinden dolayı…

Bir keresinde merdivenlerden çıkarken bavul odası diye bir yazıyla tartıştığı anımsıyorum kendi başıma. Bavulun bile bir odası varken benim şu halime diye…

Birçok genç adını sanını sadece tercih yaparken gördüğü şehirlerin mevkilerine yerleşiyor. Bunu çoğu zaman puan kıstası sebebiyle yapıyor.

Mesleki olarak yeterli olup olmadığını bilmediği ileri aşamada nelerle karşılaşıp karşılaşamayacağı dair fikri olmayan mesleklerle muhattap oluyorlar. Çoğu öğrenci de maalesef ki maalesef bir bölüm olsun tabusu içinde sürükleniyor.

Nüfusu az ve orta düzeyde olan şehirleri seçen öğrenciler yine bir nebze şanslı ya fazla olanlar hangisi ile baş etsinler;

Okul?

Vize?

Final?

Kredi?

Ev, yurt?

Final, büt?

KPSS?

 

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER