SON DAKİKA

Hangisi öldürür?

Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAKmustafabayrak53@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi İmtiyaz Sahibi
Bu makale 07 Kasım 2019 Perşembe 09:04 'de eklendi ve 460 kez görüntülendi.

Ölmek çok kolay, yaşamak zor, her yıl binlerce insan ya kafasına sıkıyor, ya bir yerlerden atlıyor, ya ipi boğazına geçirerek hayatına son veriyor. Şimdi sormak lazım ölmek mi kolay, Yaşamak mi?

    Elbette çoğumuz Yaşamak daha zor kelimesini kullanacak, gerçekten öyle, yaşam sayesinde birçok değerlerimizi kaybettik. Hayata tutunmak, çocuklarımızın geleceğini hazırlamak için bazen ailemizi, yakınlarımızı unutuyoruz. Öyle zaman oluyor ki onların mutlu gününde veya cenazelerine katılamıyoruz. Hasta oluyorlar haberimiz bile olmuyor. Çünkü yaşamak için mücadele etmemiz gerek ve yaşamak için çalışmamız gerek.

      İnsan kendini öldürmedikten sonra elbette günü kadar yaşayacaktır, bazen kader der geçeriz, bazen talihsizlik, bazen de Ömrü bu kadardı diyerek ölümü geçiştiririz.

     Çok çabuk unuturuz, yakınımız veya dostumuzu toprağa verip hemen baş ucundan ayrılırız, çünkü işimiz çok, yaşamamız için mücadele etmemiz gerek, dostumuz veya yakınımızı toprağa verirken bile aklımız ya işimizde, ya sorunlu olduğumuz bir konuda, ölümü hiç düşünmeyiz. Düşündüğümüz tek şey yaşamak ve yaşamak için mücadele etmek.

    Şimdi soruyorum, “ Hangisi öldürür”

Stres mi, hastalık mi, Sigara veya Alkol mü?

Devlet belirli yerlerde sigara yasağı getirdi, devletin başındaki veya çevresindeki insanlar sigara içmediği için, Sigaranın insan sağlığına zarar verdiğini düşündükleri için, Evet sigara insan sağlığına zararlı, ancak ondan daha fazla olan zararlı şeyler var. Stres…. Peki, bunu nasıl yasaklayacağız. İnsanları nasıl huzura kavuşturacağız?

    Bunun çözümü bulmak gerek, önceki gün yazdığım köşe yazımda devlet kasasından tek kuruş zam yapmadan pahalılığın önüne geçebilir demiştim. Çok basit kanunlar ile, Kiralar kanun ile düşürülmeli ve standart getirilmeli, bu sayede yüksek olmayan kiralar ile birçok yiyecek, içecek, giyim ve çeşitli eşyalarda düşüş yaşanacaktır.

     Stres dedik, Şimdi yine soralım, asgari ücret alan bir kişi 1000 TL kira verir, elektrik, doğalgaz, yiyecek, giyecek, Çocuklarının okul masraflarını ödediğini düşünecek olursak bu insanın stresten nasıl uzak kalacağını birileri bana söylesin.

      Hadi sigara zararlı, içmeyelim, Sigara öldürür diyoruz, Peki sigara öldürdüğü kadar Stres öldürmüyor mu veya insanlar bunalıma girerek kendi canlarına kıymıyor mu?

    O halde kimse kimseyi kandırmasın, elbette sigara sağlığa zararlı ancak ondan çok daha zararlı hayat içinde yaşıyoruz. Önce insanların rahat yaşamasını sağlayalım ondan sonra o insanların sağlığını düşünelim. Hangisi daha rahat olur?

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER