SON DAKİKA

Gazeteler risk altında

Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAKmustafabayrak53@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi İmtiyaz Sahibi
Bu makale 22 Mart 2020 Pazar 14:20 'de eklendi ve 932 kez görüntülendi.

Corona virüsü nedeniyle ülke genelinde alınan tedbirler konusunda olumlu adımlar atılırken yerel gazeteler risk taşımaya devam ediyor.

    Birçok ilde gazeteler birleşim sağlarken ilimizde 13 gazete yayın hayatını sürdürüyor, okuyucularının yüzde 70 i iş yeri veya çalıştıkları yerlerde bulunmazken, gazete tirajları da yarı yarıya indi.

    13 Gazetenin günlük yayın hayatına devam ettiği Rize de beklentiler var,  Sanal gazetecilik veya yayın hayatına devam eden gazetelerin nöbetleşe gazete çıkartması gerektiğini düşünüyorum. 13 gazetenin günlük çıkması demek 56 çalışanın her gün iş başı demek olduğuna göre, gazeteler sıra ile günlük gazeteleri çıkartmalı. Rize gibi küçük bir ilde 13 gazetenin bulunması zaten aşırı derecede fazla olduğuna göre, gazetelerden her gün ikisinin yayın yapması, gündeme gelmeli, sıra ile 6 günde bir gazeteler yayın hayatına devam etmeli. Basın kuruluşlarının da risk altında olduğu virüs nedeniyle Basın İlan Kurumunun bu tür uygulamalara geçmesi bekleniyor.

       Ulasal bazda da düşünülmesi gereken gazetelerin sıra ile her gün iki veya 3 gazete çıkması düşünülmeli, vatandaşın evden çıkamadığı düşünülecek olursa gazete baskı, kâğıt ve diğer giderlerin de göz önüne tutulacağı gibi, çalışan gazetecilerin de risk taşıdığı unutulmamalı.

      Ülke genelinde gazete tirajlarının düştüğünü düşünecek olursak, Basın mensuplarının da diğer vatandaşlar gibi aynı riski taşıdığı unutulmamalı.

       Alınacak olan kararlar Basın ilan Kurumu bulunan illerde gazeteler sıraya koyularak baskı günleri belirlenmeli, Basın ilan kurumunun bulunmadığı illerde ise Valilikler aracılığı ile yine sıralama yapılmalı ve belirlenecek gazeteler günlük olarak çıkartılmalı.

    Hem ekonomik, hem de sağlık yönünden Basın mensupları ve gazete çalışanları risklerden uzak tutulmalı.

    Rize de yayın hayatlarına devam eden gazeteler ne yapacaklarını şaşırtış durumda, günlük haber yönünden Corona virüs dışında haber kaynaklarına gidemedikleri gibi, risk taşıdıklarını düşünerek muhabirlerde çevrelerine dikkatle bakmakta.

     Son zamanlarda ülkemizde ölü sayısının artması, vaka sayılarının artması ile birlikte ülkede büyük bir endişe ve korku bekleyişi başladı.

      Bu bekleyişin ne kadar süreceği merak konusu iken, Yerel gazetelerin haber sitelerinden yayın yapması gündeme gelebilir veya yerel gazeteler sıralamaya kona bilir. Tüm meslektaşlarımın beklentisi bu yönde ve tedbirler anlamında böylesine bir tedbirin alınmasını da beklemekteler.

    Hiçbir yerin, sokak veya iş yerinin güvenli olmadığı bu günlerde hiçbir meslek kuruluşu risk taşımak istemediği gibi yerel basın da bu risklerden uzak durmak istiyor.

   Basın ilan kurumunun yerel ve ulusal gazeteler ile ilgili bugünlerde bir karar almasını bekliyoruz.

    

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER