SON DAKİKA

Dekanın böylesi!

Özlem ÇETİN
Özlem ÇETİNcetin.ozlem@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi Yazar
Bu makale 22 Kasım 2018 Perşembe 05:32 'de eklendi ve 804 kez görüntülendi.

Ülkemde bir dekan 21. yy’da kadınların çocuk yetiştirmesi daha elzemdir bu yüzden yerel seçimlerde hiçbir kadın adaya oy vermeyeceğim diye tamamı imla hatasıyla dolu cümlelerle tweet atabiliyor…

Onu atabiliyor da kendisinin de, içinde bulunduğu rektörlük çatısı altında neden ilk 500 üniversitenin içinde, bir tane bile Türk Üniversitesi’nin yer almadığına, cevap veremiyor.

Sayın dekan öncelikle alanınızda profesör nişanıyla şereflendirildiğiniz havacılık ve uzay bilimleri noktasında Türkiye adına neredeyiz öncelikle bunun cevabını alalım sizden.

Bizim sizden ve kurumumuzdan beklediğimiz bu, bırakın kadınların siyasete yaklaşımını çocuk bakma tercihlerini, süreçlerini kendileri belirlesinler, belirleyebilirler de bu noktada sizin skolastik düşüncelerinize ihtiyaçlarını olduğunu sanmıyorum kanaatimce.

Ayrıca bunu nerden düşündüğünüzü de merak ediyorum doğrusu fakültenizde kozmonot yetiştirdiniz de tam aya adım atacakken bir öğrencinizin velisi ben onu daha yetiştiremedim aya gidemeyiz mi dedi, bu yüzden samanyoluna kozmonot mu salamadık?

Ya da ülkede bütün kadınlar birleşip ne çocuğu efendim, çocukları saldık çayıra Mevlam kayıra bu gidişle çıkacağız martta başkanlığa mı dedi?

He?

Demedi. Siz sadece azcık politik bir farkındalık, biraz reklam, hopp bir de gündem oluşturma ve de twitter âleminde tt denediniz.

Yalan mı?

Bence değil, olmasın. Bir profesörün üstelik havacılık ve uzay bilimleri dekanının ilan başlığı altındaki düşüncelerini gerçekten özümseyerek yazdığına inanmak istemiyorum, isteyemiyorum.

Artı parantez…

Çocuk yetiştirmenin sadece kadınlara has bir sorumluluk olmadığını ve bu tür cinsiyetçi üslubun bu topraklarda ve sizin alanıza açacak olursak gezegenimizde ne kadar can yaktığını; kadına şiddet istatistiklerinin de bunun göstergesi olarak bangır bangır s.o.s verdiğini bir profesör olarak bu duruma hâkim olamadığınız ya da görmemezlikten geldiğiniz yetmediği gibi bir de aksine bir söylem oluşturduğunuz için hüsran içindeyiz.

Siz belki farkındasınız, değilsiniz ama kadına şiddet istatistiklerinde Türkiye’nin karnesinde üniversite jargonuyla atfedersek ff’lerle dolu ve agnosu da per perişan. Yani her yıl dönem tekrarındayız.

Şöyle ki Türkiye’de 2018’in ilk dokuz ayında 363, son on yılda ise 2 bin 337 kadının şiddete kurban gitti. 2017’de yılda 409 kadın öldürülürken 2018 yılının ilk dokuz ayında bu sayı 363’ü yakaladı!

Diğer kalan dokuz ayın istatistikleri ise ne yazık ki zaman içinde eklenecek ve bu liste maalesef ki uzayarak devam edecek.

Bu sebeptendir ki başta ülkenin eğitimcileri üslup ve söylemlerine dikkat etmesinin yanında bir de örnek teşkil edecek hareketlerde bulunmalı, bulunmalı ki listeler uzayıp uzayın derinliklerinde kaybolmasın.

Ve bir dekan, bir eğitimci, bir profesör ne ifade ettiğine ve sonrasında suda nasıl bir halka izi bıraktığına emin olmalı.

Hoca, cemaat işine dönmemeli olay.

Bir dekana bunu anlatamadıysak diğerlerine neyi ne şekilde anlatacağımızı varıp düşünelim o vakit ellerimiz koynumuzda.

 

 

 

 

 

 

 

                                                

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER