SON DAKİKA

Çocuk eğitimi ebeveynle başlar

Esin Bayrak
Esin Bayraksinemim666@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi Genel Müdürü
Bu makale 03 Aralık 2018 Pazartesi 05:37 'de eklendi ve 496 kez görüntülendi.

Çocuk eğitimi anne baba eğiti ile başlar.

En etkili öğretme yöntemlerden biri çocuklara iyi bir model olmaktır. Çocuklar çevresinde gördüğü her türlü davranışı kopyalar. Bunu yaparken de iyi kötü diye ayırt etmezler gördükleri tüm davranışları taklit ederler. Anne babalar en değerli varlıkları çocuklarını iyi yetiştirebilmek için çabalamakta, onlara iyi bir eğitimin verebilmenin yollarını aramaktadırlar.

Ancak bunu yaparken bir şeyi gözden kaçırmaktadırlar. Hiçbir insan kendinde olmayan bir şeyi karşı tarafa veremez. Olumlu davranışlara sahip bir çocuk yetiştirmek istiyorsanız, önce kendi davranışlarımızı gözden geçirmeniz gerekmektedir. 

Örneğin hiçbir anne baba çocuğunun sigara içmesini istemez ve sürekli sigaranın zararlarından bahseder. Ancak bunları söyleyen anne, baba kendisi sigara içiyorsa sigaranın zararlarından çocuğuna bahsetmenin hiçbir anlamı olmayacaktır.

 Aynı şekilde her anne, baba çocuğunun okumasını ister, kitaplarla ilgilenmesini ister. Bu nedenle çoğu anneler babalar çocuklarının başında asker gibi dikilerek bir yandan televizyondaki dizisini izlerken bir yandan da çocuklarına ödev yaptırmaya çalışmaktadırlar.

Bu pek çok açıdan doğru olamayan bir tutumdur. Birincisi çocuğun kendi kendine ders çalışma sorumluluğunun gelişmesini engeller. İkincisi annenin çocuğu ders yaparken televizyon izlemesi olumlu model olmama açısından annenin okumanın ve eğitimin önemine dair söylediklerinin etkili olmasını istiyorsa şöyle davranmalıdır.

Çocuk ödevlerini yaparken anne baba televizyonda dizisini izlemek yerine eline de bir kitap ya da bir gazete alıp okumalıdır. Böyle yaparsa anne çocuğa şu mesajı vermiş olur.

‘Okumak önemlidir. Bir anne baba olarak ben de okumanın ve eğitimin ne kadar önemli olduğuna inandığım için ben de okuyorum sen de okumalısın.’

Oysa bir yandan çocuk ders çalışırken bir yandan televizyon izleyen anne baba da çocuğa şu mesajı vermiş olur.

Okumanın önemli olduğu doğrudur, ancak bir anne baba olarak ben okumak yerine televizyon seyrederek okumanın ve eğitimin önemsiz olduğuna inandığım için ben de şuanda okumak yerine televizyon izlemeyi tercih ediyorum. Televizyon izlemek okumaktan daha önemlidir. Sen de ders çalışmak yerine televizyon izlemelisin.

Dolayısıyla anne baba olarak sözlerimizle davranışlarımız birbirine uyumlu olmalı. Sözlerimiz ve davranışlarımız uyumsuz olur. Çocuğa oku der kendimiz okumazsak, çocuk sözlerimize değil davranışlarımıza inanır.

Çünkü çocuk da şöyle düşünür.

Eğer anne babanın söyledikleri doğru olsaydı, kendisi de söylediği gibi yapardı. Kendimizde olmayan bir şeyi çocuğunuza öğretemezsiniz!

Çocuk eğitimi öncesi annen babanın kendini eğitmesiyle ile başlar.

Bu nedenle çocuklarınıza eğitim verirken ya söyledikleriniz gibi davranın ya da hiçbir şey söylemeyin. Çünkü siz yapmadığınız şeyleri çocuğa söylemeniz çocuğunuz üzerinde hiçbir olumlu etkisi olmaz.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER