SON DAKİKA

Çeber göreve başladı

Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAKmustafabayrak53@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi İmtiyaz Sahibi
Bu makale 09 Kasım 2018 Cuma 05:31 'de eklendi ve 128 kez görüntülendi.

Valiler kararnamesi ile Rize’ye atanan Kemal Çeber valilik önünde yapılan protokol karşılaması ile Rize’ye geldi.

İşi kolay değil,  hem de hiç kolay değil.

Rize zor bir yer.  Siyasetin 30 yıldır hâkim olduğu bir yer.  Başbakan, Cumhurbaşkanı, Türkiye Cumhuriyetinin ilk başkanlık sistemi ile başkanı olan Recep Tayip Erdoğan’ın memleketi. Çayın başkenti. Sel ve heyelanların sık sık yaşandığı bir memleket. Halkın yüzde doksanının siyaseti bildiği bir il. Okuryazar oranının yüzde 96 olduğu Rize’de yüzde 90’ı siyaseti bildiği kadar bir bir peşine gezilmeyeceği de bilse Rize bugün çok daha iyi yerlerde olurdu.

Rize dışından Rize’ye gelenler Rize’ye hayran kalıyor. Doğal güzellikleri,  akarsuları, kaleler ve doğal yapıları, denizi dağı her şeyi ile hayran kalanlar varken biz ise yaşadığımız yerin, yaşadığımız insanların maalesef değerini bilmiyoruz. Önce birbirimize sahip çıkmasını bilmeliyiz; önce insan olmalıyız. Maalesef bu sözü yazarken zorlanıyorum.

ÖNCE İNSAN!

Bu kelime benim için önemli. İnsana insan olduğu için, yarın bize lazım olacağını düşüneceğimiz için; yine yarın bizim kötü günümüzde yanımızda olacak insanlara maalesef bizler insan muamelesi yapmıyoruz.  Rize için aslında yazılacak çok şey var. Ben yazmaktan bıktım. Ama maalesef bazı insan müsveddelerine bunu anlatmak çok zor. Bu insancıklara ne anlatırsan anlat, insan dediğimiz önce kendini eleştirmesini bilmeli. Ben bunu sık sık yapıyorum ve kendimi eleştiriyorum.

-Hep kendime soruyorum. Bugün kime iyilik yaptım, Rize için ne düşündüm veya bugün Rize için ne yapmalıyım?

-Bu soruları kendimize zaman içinde sormalıyız.

-Bazı insanlar “ Bugün kimi kandırırım, kime kazık atmalıyım, kimi dolandırmalıyım? Sorularını kendine sorarken ben ise; kendime bugün kime yardımcı olayım, kimin derdine derman olayım diye düşünmekteyim.

İnsanlığın gerektirdiği bence bu.

Neyse bu konular uzun konular, neyi kime anlatacaksın ki …

Vali Çeber göreve başladı. İlk izlenimim konulara hâkim ve nereye geldiğini çok iyi biliyor. Rize’yi enine boyuna araştırdı. Taa ki şehit sayesinin 160 olduğunu bilmesine kadar.

Heyelan ve sel konusunda bilgili ve deneyimli, Bu konuda eğitimini aldığını söyledi. Koyu Galatasaraylı ancak Rizespor artık benim takımım diyor. 3 hafta sonraki Galatasaray maçında hangi tarafsın sorusuna ise “ Artık Rizespor var” diyor.

Şehit aileleri onun için çok önemli. Bunu Karabük Gazeteciler Derneği Başkanı dostum Metin Kayada  bana anlattı. Vali Çeber’i sordum. Dürüst ve çok iyi bir insan dedi. Eğer bir gazeteci bir vali için bunu diyorsa demek bildiği bir şeyler var. Umarım ve ilk izlenimim Çeber’in bu yönde olduğu.

Çeber ilk toplantısını da bağımlılıkla ilgili yaptı. Uyuşturucu ile mücadele de kararlı. Bu kararlılık inşallah başarı getirir.

Bizlerde TEK BAYRAK Gazetesi olarak Vali Kemal Çeber’e hoş geldin diyor, yapacağı katkılardan dolayı şimdiden teşekkür ediyoruz.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER