SON DAKİKA

Belediye başkanlarının başarısı neye bağlı?

Adnan Onay
Adnan Onayrizdemcay@hotmail.com
yazar
Bu makale 20 Ocak 2019 Pazar 13:27 'de eklendi ve 1412 kez görüntülendi.

Hatırlarsınız; Yerel seçimin startı verilir verilmez birçok belediye başkanı gibi Rize Belediye Başkanı Reşat Kasap’ın da yeniden aday yapılıp yapılmayacağı Rize siyasi gündeminin ilk sıradaki konularından biriydi.

Bu süreçte eli kalem tutan bazı kişiler daha ortada hiçbir şey yokken Kasap’ın aday yapılmayacağını öne sürüp, bazı isimleri öne çıkardılar ve onlarla ilgili övgü dolu yazılar yazdılar. Sonuçta Reşat Kasap aday gösterilmedi. Aday gösterilen Rahmi Metin ise kulisçilerin listelerinde yer almayan bir isimdi.

Maalesef her seçim öncesi böylesi manipülasyonlar yapılır. Bunların etkili olup olmadığı bilinmese de bazıları nedense bu yola başvurmaktan hiç vazgeçmez.

Birçok kez yazdım…

Belediye başkanının başarılı olması sadece onun yetenekleriyle sınırlı değildir.

Öncelikle; belediye başkanının partisinin iktidarda olması, başarı için önemli bir faktördür.

Ancak bu avantajı kullanabilmek için o belediye başkanının il milletvekilleriyle şu veya bu nedenle çekişmelere girmemesi, onlarla uyum içinde olması gereklidir.

Eğer belediye başkanı ilinin milletvekilleri ve genel merkezi tarafından desteklenmiyorsa, o belediye başkanının hedeflerini gerçekleştirme şansı oldukça zayıftır.

Belediye başkanları genel hizmetlerin yanı sıra, o il için düşünülen, vaat edilen projeleri de gerçekleştirmeli ki başarılı görülebilsin.

Peki bir belediye başkanının adaylık sürecinde partisince vaat edilen mega projeleri belediye imkanlarıyla gerçekleştirme şansı var mı?

Elbette hayır..

Ancak gerçekleştirilemeyen vaatlerin faturası belediye başkanına çıkar. Eğer, belediye başkanı partisinden gerekli desteği göremez, vaat edilen projeleri gerçekleştirmezse partisinden ziyade kendisi başarısız görülür.

Konuyu Rize Belediyesi üzerinden örnekleyecek olursak; Reşat Kasap aday olduğunda Ak parti tarafından vaat edilen on dev proje içerisinde yer alan “Salarha Tüneli, Otopark ve cumhuriyet alanının yenilenmesi, Belediye bloklarının yıkılıp yeni bir projeyle yenilenmesi, sahile iskele, cami, teleferik, şehitlik anıtı şeklindeki dörtlü proje, Çay çarşısı, Güneyle, Kuzeyin birleştirilmesi, Isırlık Mesire alanı gibi projeleri başkan seçilmesi halinde büyük bir borçla devranılan belediye imkanlarıyla gerçekleştirebilir miydi?

Elbette ki hayır.

Kuşkusuz bunlar ancak iktidar desteğiyle yapılabilecek projelerdi.

Bu projeler gerçekten de Rize’nin çehresini değiştirecek projeler olarak görüldüğü için  seçmen oyunu, bunları yapmayı vaat eden iktidardan yana kullanarak aday olarak gösterdiği Reşat Kasap’ı seçti.

Eğer bugün bu projeler bitmiş ve şehir tamamen başka bir havaya bürünmüş olsaydı yereldeki hizmet eksikliğine rağmen Reşat Kasap’ın başarısız olduğunu kimse dile getirir miydi?

Bırakınız başarısız diye nitelendirilmeyi, Kasap belki de örnek gösterilebilecek bir başkan olacaktı.

Bu durumda ise siyaseten önü daha da açılabilecekti.

Zaman zaman dile getirdiğim gibi, siyaset her şeyden önce kendi iç dengeleriyle yol alır. Eğer şartlar bir belediye başkanını desteklemeye uygun gelişirse, o belediye başkanı yeteneksiz dahi olsa gördüğü destekler sayesinde başarılı biri olarak öne çıkabilir.

Tersine; bir belediye başkanı yetenekli olsa dahi partisinden istediği desteği alamıyorsa başarılı olabilme şansı yoktur.

Her şeye rağmen bir belediye başkanı özel gayretleri, bilgi ve becerileriyle başarılı olmuşsa ancak parti dengeleri içerisinde kendisine yer bulamıyorsa onun yeniden aday gösterilme ihtimali yok gibidir.

Siyasi tarihimize bakıldığında bunun nice örnekleri vardır.

Gelecek vaat eden bir çok siyasi bu iç dengeler nedeniyle tasfiye edilmiş, yerlerini çok daha yeteneksiz, başarısız olanlar almıştır.

Artık seçmen de bu tabloya alışmıştır ve oyunu adaylara göre değil, partilere göre kullanmaktadır.

Bu tablonun değişmesi siyasal sistemde köklü bir değişiklikle mümkün olabilir.

Gerçekleşme şansını sorarsanız; o menzile varmaya çok daha var…

 

 

 

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER