SON DAKİKA

Bazı alışkanlıklar kalıcı

Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAKmustafabayrak53@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi İmtiyaz Sahibi
Bu makale 08 Ekim 2019 Salı 10:15 'de eklendi ve 404 kez görüntülendi.

İnsanların bazı alışkanlıkları vardır ki bunlardan kurtulması mümkün değil, inadım inat deme yerine bu alışkanlıklardan kurtulmak için mücadele etsen de bazen kurtulman mümkün olmuyor.

    Alkol bağımlılığı, sigara bağımlılığı gibi insanlar üzerinde birçok bağımlılık bulunmakta, belki bazı insanlar bu bağımlılıktan kurtulmayı başarabiliyor veya tedavi olarak alışkanlıklardan kurtulabiliyor. Bazı insanlar vardır ki, bu alışkanlıkları ilerlemiş ve kurtuluşu mümkün olmuyor. 

Devletin ve çevrenin bunları böyle kabul etmesi gerekiyor. Devletin de bunlara artık belli oranlarda tolerans vermesi gerekiyor.

     Araçlarda sigara yasağı gibi bazı kuralların işlemeyeceğini hepimiz biliyoruz, uzun yola çıkan bir sürücünün kendine göre tek arkadaşı sigarasıdır veya sigara tiryakı sının sigaradan vaz geçmesini beklemek doğru değildir.

     Devlet sigara yasağı ile sürücülere belli oranda ceza yazarak, bütçeyi sağlamak istiyor ise burada yanlış yapacağını düşünüyorum.

     Bu yasa olumsuz tepkilere neden olacak, bunun bilincindeyiz, hukukçular bunun her hangi bir dayanağı olmadığını savunuyor. Ben de aynı görüşteyim, Polis korkusu ile aracımda sigara içmeyeceğim diye bir şey düşünülemez.

    Devletin bu insanlara kolaylık getirmesi gerek, en yüksek vergiyi sigaradan, içkiden alan Devletin bunu yasaklaması hiçte hoş olmayacak.

    Başta söylediğim gibi bazı alışkanlıklar insanlar üzerinde kalıcı ve bu kalıcılık mezara kadar insanları taşımakta.

    Rize Belediyesinin yeni bir projesi var, Başkan Rahmi Metin i kutlamak gerek, Şehrin belli yerlerinde alkol bağımlılarının alkol alarak çevreyi rahatsız ettiğini hepimiz biliyoruz. Bazen üst geçit altlarında, bazen deniz kenarı kayalıklar üzerinde, daha doğrusu alkol bağımlıları boş buldukları yerlerde Çilingir sofrası kurarak iki elma, Su, ufak tefek mezeler ile Rakı veya her hangi bir içecek ile bir veya iki kişi oturup alkol almaktaydı. Tabi zaman zaman çevreler rahatsız olduğundan 155 aranarak bu insanların oralardan uzaklaştırılması isteniyordu. Polis buna zaman harcamak zorunda kalıyordu.

    Rize belediyesi akıllı bir sistem ile Deniz kenarında mendirek üzerinde bu insanlar için 4-5 çardak yaparak birde buraya su bağlayarak alkol bağımlılığı olan insanları bir arada tutmak istiyor. Bence akıllı bir davranış ve toplum içinde bu insanları düşünmesi beni mutlu etti.

    En azından bu insanların yeri ve mekânı belli olur, bu insanları belki alışkanlıklarından uzak tutamayız, ama belli bir noktada tutmuş oluruz.

     Bu uygulama belki başta yanlış anlaşılabilir ancak bunun doğru bir uygulama olduğunu düşünüyorum.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER