SON DAKİKA

Adam olmak

Hayrettin Gündoğdu
Hayrettin Gündoğdurizedeyiz@hotmail.com
köşe yazarı
Bu makale 13 Eylül 2019 Cuma 17:09 'de eklendi ve 244 kez görüntülendi.

Bu sözü hayatımızdan hiç çıkarmadık, her zaman söze sıra geldiğinde zaman zaman biz de bu kelimeyi çevremize örnek verdik.

    Bu sözün nedenini hatırlamak için;

Bir baba oğluna sen adam olmazsın der dururmuş, çocuk okudu ve Kaymakam oldu, gün geldi çocuk babasını arayarak çağırdı, yanına giden Babasına “ Bak baba sen adam olmazsın diyordun, Bak ben Kaymakam oldum” deyince baba yine “ Sen adam olmazsın, demiştim yine diyorum, sen adam olamadın, Babanı ayağına çağırdın ya, sen kaymakamda olsan, Vali de olsan sen adam olamazsın” demiş.

    Adamlık bir yerlere gelmek, bir makam veya koltuk sahibi olmak ile olmuyor. Adamlık çevrene verdiğin enerji ile, ailene verdiğin değer ile, büyük ve küçüklerine gösterdiğin sevgi ve saygı ile oluyor. Büyük esnaf olabilirsin, Vali veya Bakan bile olabilirsin. Ama Adam olmak ayrı bir meziyet ister.

   36 yıldır bu meslekteyim, şöyle tarihe baktığım zaman geçmişte adam olanlar o kimliklerini kaybettiler.

 Neden mi?

Para insanı değiştirir derler ya, düne kadar ekmeğini çalışarak kazanan, gerektiğinde limon, gerektiğinde kasa üzerlerinde kaçak sigara, gerektiğinde el arabaları ile çarşı türü atarak balık veya etek, gerektiğinde karpuz veya değişik meyve sebze satanlar. İşte o zaman gerçek kimlikleri ile hareket ediyorlardı.

    Bugün bazı market sahipleri geçmişini maalesef unuttu, bazı büyük esnaflar tarihini unuttu, Adam oldular ya… tabii adam diyenler varsa.

    İşte o tarihlerde ben yine bu mesleği yapıyordum. Bazen zabıta kovaladığında rica ediyor ve o insanların ekmekleri ile oynamamasını istiyordum. Nereden bilebilirdim ki bu insanlar adamlıktan sonradan çıkacaklar, yamyam olacaklar. Nereden bilirdim ki çevresinde ki adam gibi adamlardan kopacaklar.

    Ah şu para ,, sen kimleri değiştirmedin ki,, Şöyle geçmişe ve tarihimize bakıyorum. Namusuyla, şerefiyle çalışanlar sakın alınmasın. Adam gibi adam olanlar sakın alınmasın. Tabii bazı kişiler halen kendilerini adam gibi adam zannedecekler. Bunu düşünmelerinden önce, Neydim, ne oldum, nasıl davranıyordum. Neler yapıyordum, şimdi neler yapıyorum. O zaman çevremde kimler vardı. Şimdi çevremde kimler var demesini bilmeliler.

    Şayet bu kelimeleri kendilerine yakıştırıyorlarsa işte o zaman adamdırlar. Tek eksikleri varsa, o sıfattan kendilerini çıkarsınlar.

    Adam olmak kolay değil, adam olmak demek pantolon giymek, sakal bırakmak, bıyık bırakmak demek değil.

    Adam olmak kişiliktir. Bu kişiliği kendine görenler parmak kaldırsın bakalım.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER