SON DAKİKA

Adam gibi adamlık

Mustafa BAYRAK
Mustafa BAYRAKmustafabayrak53@hotmail.com
Tek Bayrak Gazetesi İmtiyaz Sahibi
Bu makale 24 Eylül 2018 Pazartesi 05:31 'de eklendi ve 212 kez görüntülendi.

Siyasetin içinde o kadar insan tanıdım ki; kimisi insan kimisi insan benzetmesi, kimisi adam gibi adamdı, kimisi ise adamlıktan çıkmış, vampir-leşmiş- ti!

Bazen koltuklar insanı bozar, bazen adam olduğunu sanarak kendini bozar; son gelinen yer önemli olan. Sokakta selamını alacak kimse kaldı mı diye bakarsın, toplumda yüzüne bakacak kimse kaldı mı diye düşünmek zorundasın.

1983’lere doğru geri döndüğümde, hafızamdan birçok isim geldi geçti. Hem siyasetten, hem bürokraside, hem de insan olarak.

Kimler geldi, kimler geçti, kimler göçtü?

Kimler bugün isimleri ile anılıyor?

Kimler için dua, kimler için Şerefsiz deniyor?

Bir Ekrem Orhon vardı; hayalleri vardı, yapmak istedikleri vardı, ama zamansız ve teknolojinin olmadığı dönemlerde dünyaya gelmişti. Ömrü vefa ettiği sürece Rize için bir şeyler yaptı.

Bir Memiş Ali Usta vardı. Hacı olarak başladığı belediye başkanlığı görevine kimlerle, neler ile uğraştığını çok iyi biliyorum. Arkasından söz ettirmeyecek dürüst bir insan.

Siyasetin içinde olan, zaman zaman yandaşlarına inanarak insanları üzen; zaman içinde insanlara ekmek kapası açan, yasal olmasa da kendi insanını koruyan ve yasaları çiğneyerek bürokrasiyi üzen, kendi insanını koruyan Rize için uğraşan Bir Nihat Mete vardı.

Yine tarihte Rize için mücadele eden, Rize’nin büyümesine katkı sağlayan adaletin çubuğundan ayrılmayarak hizmet için yarışan, Rize’yi büyütmek, geliştirmek için çalışan valiler vardı.

Erol Çakır, Erdal Ata, Erol Zihni Gürsoy bu isimler yine Rize tarihine isimlerini yazdıran valilerdi. Rize için, hizmet için zaman birimini hiç önemsemediler.

Gece gün çalıştılar.

Siyaseten ise Tuncay Mataracı ön plana çıkmakta. Türkiye’de tek siyasetin cezasını yatan isim; binlerce Rizeli onun sayesinde ekmek yedi. Hataları var mı? Elbette çok. Ama siyaseten unutulmayan isimler arasında.

1983 sonrasına baktığımızda siyasetten ismini hatırladığımız kaç kişi var?

Mesut Yılmaz bakanlık, başbakanlık yaptı. Elbette Rize için önemli, bugün hangi sokağa, hangi köye bakarsak bakalım mutlaka bir eseri vardır. Bugün Rize’de seviliyor ise kişiliği, yaptıkları ve adamlığı ile anılıyordur.

ANAP döneminde birçok vekil geldi geçti. Ahmet Kabil dışında hangisi Rize’de?

Dönelim AK Parti’ye yine aynı ve 16 yıldır süre gelen vekilliklerde Rizeli’den kim kaç puan aldı. Tabii Hasan Karal dışında.

İnsanlar isimleri ile, kişilikleri ile bir yerlere geldiklerinde o kişiliklerini korumalı ve seçildiği, siyaset yaptığı yere iz bırakmalı.

İz bırakanlar belgeseli çekilse kaç kişi bu belgesele girebilir?

 

 

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER