SON DAKİKA

Yerel Gazetelere Can Suyu

-Türkiye Gazeteciler Kurumu (TGK)’nın yoğun girişimleri sonucu yerel gazeteleri biraz olsun rahatlatacak can suyu kararı çıktı.

Bu haber 28 Eylül 2018 Cuma 11:37 'de eklendi

Basın İlan Kurumu Genel Kurulu’nun toplantısında, ekonomik sıkıntı çeken gazetelere nefes aldıracak kararlar alındı. Gazetelerin yayınlarındaki zorunlu yüzölçümlerinde ve satış rakamlarında indirim yapan kararlar, “basına can suyu” olarak değerlendirildi.

Basın İlan Kurumu’nun basın temsilcileri Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Genel Başkanı Nuri Kolaylı, BİK Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Arslan, Türkiye Gazeteciler Konfederasyonu Onursal Başkanı Nazmi Bilgin, Çorum Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Erzen ve Isparta Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Şevket Karahan’ın yoğun çabalarıyla gerçekleşen değişikliğin detayları şöyle;

Yüzölçümü düzenlemesi

-Alt vasıflı gazeteler için 0,75 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,60 metrekareye düşürüldü,

-Vasıflı gazeteler için 1,12 metrekare olan asgari yüzölçümü 0,90 metrekareye düşürüldü,

-İstanbul, Ankara ve İzmir dışındaki Kurum Şubesi bulunan yerlerdeki gazeteler için 1,50 metrekare olan asgari yüzölçümü 1,12 metrekareye düşürüldü,

-İstanbul, Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 2,25 metrekare olan asgari yüzölçümü 1,50 metrekareye düşürüldü.

Buna göre;

Normal gazete ebadı esas olmak üzere; İstanbul, Ankara ve İzmir’de 12 sayfa olan asgari yüzölçümü 8 sayfa, kurum şubesi bulunan diğer yerlerde ise 8 sayfa olan asgari yüzölçümü 6 sayfa olarak belirlendi.

Valilik görev alanı ile kurum şubesi bulunan illerdeki ilçe gazeteleri çeşitli ebat makinelerde basıldığı için, sayfa olarak değil yüzölçümü olarak ifade edildi.  Alt-üst, sağ-sol kenar boşlukları 2 buçuk santimetreyi geçmemek üzere bir sayfanın en-boy çarpımının gazete sayfa sayısı ile çarpımı sonucu bulunacak metrekare, yayın yerlerine göre yukarıda verilen asgari yüzölçümünde olduğunda, Basın İlan Kurumu mevzuatı yerine getirilmiş olacak.

Satış düzenlemesi

Resmi ilan yayınıyla ilgili gazetelerin asgari fiili satış adetleri ise yüzde 20 oranında azaltıldı.

Buna göre;

İstanbul’da yayınlanan gazeteler için 5 bin olan asgari fiili satış adedi 4bin adete,

Ankara ve İzmir’de yayınlanan gazeteler için 3 bin olan asgari fiili satış adedi 2 bin400 adete,

kurum şubesi bulunan diğer illerdeki yayın yerlerinde 500 olan asgari fiili satış miktarı 400 adete,

Valilik görev alanı ile kurum şubesi bulunan yerlerdeki ilçe gazetelerinden; asgari fiili satış adedi 250 olan gazetelerin satış miktarı 200 adete, asgari fiili satış adedi 100 olan gazetelerin satışlar miktarı ise 80 adet olarak belirlendi. Asgari satış miktarlarındaki bayi ve abone satış oranları eski hali ile korundu. 

Buna göre; 

80 satış yapması gereken gazeteler en az 16 bayi (yüzde 20) ve 64 abone,  200 satış yapması gereken gazeteler en az 40 bayi (yüzde 20) ve 160 abone, 400 satış yapması gereken gazeteler en az 120 bayi (yüzde 30) ve 280 abone, 2 bin 400 satış yapması gereken gazeteler en az 960 bayi (yüzde 40) ve bin 440 abone, 4 bin satış yapması gereken gazeteler de en az 2 bin bayi (yüzde 50) ve 2 bin abone satışı yapabilecek.

Ayrıca, yayın yeri dışında baskı yapabilmek için 2.25 metrekare yüzölçümü veya bin adet satış gerekliliği, 1 buçuk metrekare veya 800 adet satış olarak düzenlendi.

Asgari fiili satışta gerçekleşen yüzde 20’lik azalma ile birlikte yüzölçümünde sağlanan yaklaşık yüzde 20 düşüşün, gazeteler üzerindeki kâğıt, kalıp, aydınger/film ve boya masraflarını bu oranlarda düşürmesi bekleniyor. Basın İlan Genel Kurulunca alınan kararlar Resmi Gazete’de yayınından sonra yürürlüğe girecek.

 

YORUM GÖNDER

Yorum Yok

YORUMU GÖNDER
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER