SON DAKİKA

Tulum Eşliğinde Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü

Rize Valiliği’nin öncülüğünde ve Rize Sağlık Müdürlüğü’nün koordinasyonu ile Doğu Karadeniz Bölgesi`nin en önemli turizm merkezlerinden olan Ayder Yaylası`nda "Halk Sağlığı Haftası" etkinlikleri kapsamında tulum ve Türk Bayrakları eşliğinde yürüyüş düzenlendi.

Bu haber 09 Eylül 2018 Pazar 07:39 'de eklendi

Rize: Ayder Yaylası'nda kurulan stantlar eşliğinde Sağlık Müdürlüğünce yerli ve yabancı turistlere ücretsiz sağlık taraması yapıldı.

Halk sağlığı koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılarak farkındalık oluşturmak amacıyla Halk Sağlığı haftası etkinlikleri kapsamında Çamlıhemşin ilçesine bağlı Ayder Yaylası'nda sağlık personelleri ile yerli ve yabancı turistlerin katılımıyla yürüyüş düzenlendi.

Yaklaşık 2 kilometre tulum ve Türk Bayrağı eşliğinde hareketli yaşamı teşvik için düzenlenen yürüyüşe Rize Vali Yardımcısı Abdullah Şen, İl Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, Halk Sağlığı Hizmetleri Başkanı Op.Dr. Seçkin Karaoğlu ile sağlık çalışanları ve vatandaşlar  katıldı.

Ayder'de ücretsiz sağlık taraması

Yürüyüşün ardından Gelintülü Şelalesi’nde katılımcılara sağlıklı beslenmeyi teşvik için su ve elma ikram edildi. Sağlıklı yaşam ve organ bağış aracı eşliğinde açılan stant ile halka yönelik dağıtılan sağlık temalı broşürler eşliğinde sağlıklı beslenme, diyabet, prostat kanseri, meme kanseri, gaitada gizli kan, karbonmonoksit testi konularında çeşitli sağlık taramaları ve bilgilendirmeler yapıldı. Ayrıca akılcı ilaç kullanımı konusunda da vatandaşların farkındalık kazanması için çalışma yapıldı.

Hareketli yaşama tulumlu destek

Rize Arama Kurtarma Ekibi(RİKE) de etkinlik alanında trekking yürüyüş teknikleri hakkında katılımcılara dağda yürüyüş teknikleri hakkında eğitim verdi. Tulum eşliğinde hareketli yaşamı desteklemek için horon gösterimi yapılan etkinliğe vatandaşlar yoğun ilgi gösterdi.

Ayrıca ÇAYKUR çay ikram aracı eşliğinde vatandaşlara çay ikramı yapıldı. 

Rize Sağlık Müdürü Dr. Mustafa Tepe, burada yaptığı açıklamada, ülkemizde her yıl  Halk Sağlığı Haftası kutlanmakta olduğunu belirterek, "Bu haftanın  amacı halk sağlığının ve koruyucu sağlık hizmetlerinin önemini vurgulamak ve yürütülen çalışmaları daha görünür kılmaktır." dedi.

Tepe, halk sağlığı, bireyi sağlıklı ve üretken bir şekilde tutarak toplumsal gelişmeyi sağlamayı hedeflediğini söyleyerek, "Bu hedefe ulaşmak amacıyla bireylerin sağlıklarını korumak ve geliştirmek için gereken tüm sağlık hizmetlerini sunmak esastır. Koruyucu hekimlik çalışmalarını yaygınlaştırmak, eğitimler, etkinlikler düzenleyip toplum bilincini artırarak hastalıkları meydana gelmeden önlemek ve hayat standardını yükseltmek halk sağlığı çalışmalarının temel amaçlarındandır." diye belirtti.

‘Halk sağlığı çalışmalarımız sürüyor’

Halk Sağlığı Haftası etkinlikleri kapsamında Çamlıhemşin Ayder Yaylası’nda ‘Halk Sağlığı Haftası Kutlamaları’ etkinlik düzenlediklerini söyleyen Tepe, şunları kaydetti: "Etkinlikte tulum eşliğinde Ayder Kaplıcalarından başlayıp Gelintülü Şelalesinde sonra eren Sağlıklı Yaşam Yürüyüşü yapıldı. Sağlıklı Yaşam Araçları eşliğinde açılan stantlarda katılımcılara yönelik kan şekeri, tansiyon, boy-kilo ve karbonmonoksit ölçümü yapıldı. İlimizde hem yaşam kalitesini yükseltmek hem de hastalıkları oluşmadan önce önlemek için Halk Sağlığına yönelik koruyucu sağlık çalışmaları artarak sürdürülmektedir. Sağlık hizmetleri ve halk sağlığı çalışmaları; etkisi uzun vadelerde ortaya çıkan, sabır gerektiren, uzun soluklu çalışmaları içerir. Bu uzun soluklu yolda Rize İl Sağlık Müdürlüğü olarak çalışmalarımızı büyük bir özveriyle sürdürmekteyiz."

Tepe, etkinliğin düzenlenmesinde desteği olan tüm kamu kurum ve kuruluşları ile sivil toplum teşkilatlarına teşekkür etti.

 

 

 

YORUM GÖNDER

Yorum Yok

YORUMU GÖNDER
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER