SON DAKİKA

Doğu Karadeniz tüketim harcamasını açıkladı

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) Hane halkı Bütçe Araştırması’nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarını açıkladı.

Bu haber 05 Kasım 2018 Pazartesi 06:05 'de eklendi

Hayati Akbaş

Türkiye İstatistik Kurumu Trabzon Bölge Müdürlüğünün (TÜİK) Hane halkı Bütçe Araştırması’nın 2015, 2016 ve 2017 yıllarına ait verilerinin birleştirilmiş sonuçlarından derlediği bilgilere göre; Doğu Karadeniz’de toplam tüketim harcamaları 12’lik ana grup içerisinde oransal olarak “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubunun payı yüzde 22,0, “Konut ve kira” grubunun payı yüzde 21,8 oldu. “Ulaştırma” grubunun payı ise son 14 yılda yüzde 175 artış göstererek yüzde 7.2’den yüzde 19,8’e yükseldi. Bölgede toplam tüketim harcamaları içerisinde yaklaşık yüzde 64’lük bir paya sahip olan bu üç ana tüketim harcamaları grubunun dışında aynı dönemde yüzde 1,0 ile “Eğitim hizmetleri”, yüzde 1,7 ile “Sağlık” ve yüzde 2,3 ile “Eğlence ve kültür” grupları tüketim harcamaları içinde en düşük paya sahip gruplar oldu.

 Ayrıca 26 İstatistiki Bölge arasında Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 6,6’lık  “Çeşitli mal ve hizmetler” grubundaki tüketim harcama oranı ile TRC2 (Şanlıurfa, Diyarbakır)  ve TR42 (Kocaeli, Sakarya, Düzce, Bolu, Yalova),  bölgelerinin ardından 3. sırada yer aldı. Bununla birlikte yine tüketim harcamaları grupları arasında yer alan “Alkollü içecekler, sigara ve tütün” grubunda oransal olarak en düşük paya sahip bölgeler sıralamasında Doğu Karadeniz Bölgesi yüzde 3,6 ile TR63 (Hatay, Kahramanmaraş, Osmaniye) bölgesinden sonra 2. sırada yer aldı.

 Doğu Karadeniz Bölgesi’nin tüketim harcamaları gelir gruplarına göre incelendiğinde; Gelire göre sıralı yüzde 20'lik 1. grupta yer alan en yoksul kesimin tüketim harcamalarında “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubu yüzde 33,4 ile en yüksek paya sahip olurken bunu yüzde 32,5 ile “Konut ve kira” yüzde 8,5 ile “Ulaştırma” grubu izledi. Diğer yandan yine gelire göre sıralı yüzde 20'lik 5’inci grupta yer alan en zengin kesimin tüketim harcamalarında “Ulaştırma” grubu yüzde 26,4 ile en yüksek paya sahip olurken bunu yüzde 16,7 ile “Konut ve kira” yüzde 16 ile “Gıda ve alkolsüz içecekler” grubu izledi.

 

YORUM GÖNDER

Yorum Yok

YORUMU GÖNDER
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER