SON DAKİKA

“ Çocuklarınızı uyarın ve onlara birtakım öğütler verin”

Emniyet Genel Müdürü Erhan Gülveren, son dönemlerde sıkça yaşanan çocuk istismarları olaylarına karşı ailelere birtakım öğütler verdi.

Bu haber 06 Temmuz 2018 Cuma 05:35 'de eklendi

Aile ve çocuklara yönelik öğütlerin yer aldığı açıklamada çocukların takip edilmesi, ebeveyne düşen görev ve sorumluluklar üzerine önemli notlar paylaştı.

Çocuklarınızı uyarın

Çocukların her konuda ailelere güvenmesi ve her türlü sorunun ailelerle konuşabilmesi gerektiğinin vurgulandığı açıklamada yabancı kişilere karşı çocukların dikkatli olması ve güven konusunda eğitilmesi gerektiği belirtilerek “  Çocukların evden çıktıktan sonra nerelere gittiği ve kimlerle oynadığını bilmelisiniz. Çocukların akşam belli bir saatte evde olmaları konusunda diğer ailelerle mutabakata varın. Çocukları yakından ilgilendiren her türlü tehlike hakkında, kendilerinin bilgilendirilmeleri çok önemli. Buna cinsel bilgilendirme de dâhildir. Polis kayıtlarında tecrübe ile sabittir ki; çocukların cinsel tacize maruz kalmalarının önlenmesi ancak onlara bu konuda öğüt verilmesi ve bazı prensiplerin kazandırılması ile mümkündür. Çocukların düzenli olarak takibi onlara dikkat edilmesi ve onlarla beraber olunması da cinsel tacizi önleyen unsurlar arasında. Çocuklarla sürekli konuşarak bu tehlike hakkında onları uyarmanız sonucunda daha duyarlı olmalarını ve kendi kendilerini kontrol etmelerini sağlayacaksınız.”

Çocuklarınıza öğütler verin

Çocuklara öğüt ve bilgilendirmenin en önemli basamak olduğu belirtilerek “ Tehlike her yerde bulunmakta; okul yolunda, park yakınlarında, eve dönüşte, spor sahalarının yakınlarında, arkadaşlarının evine gelip giderken tehlikenin bulunabileceği yerler hakkında çocuklarınızı aydınlatın. Önce iyi ve kötü milli ve ahlaki değerlere göre telkin edilmeli, öğretilmeli. İyi fiilde bulunma aleni olarak takdir edilmeli. Kötü fiil, başkalarından misal verilerek kötülenmeli. Çocuklar hataları sebebiyle devamlı azarlanmamalı. Tanımadıkları şahıslardan para veya hediye almamaları, yabancı şahıslarla herhangi bir yere gitmemeleri, yardım talebinde bulunan yabancılara da yadım etmemeleri, kesinlikle yabancıların arabalarına binmemeleri öğütlenmeli. Evde yalnız kaldıklarında, tanımadıkları kimseye kapı açmamaları uyarısı yapılmalı. Telefonda yabancı kimselere bilgi vermemeleri, ıssız parklar, yollar ve yerlerden uzak durmaları, toplu olarak oynayan çocuklardan ayrılmaları ve tek başına oynamamaları, kendilerinden küçük çocuklara da dikkat etmeleri öğretilmeli. Takip edildiklerini hissettiklerinde büyüklerinden yardım istemeleri ve bu durumlarda ıssız yerlere değil de kalabalığa doğru gitmeleri gerektiği anlatılmalı. Tehlikede olduklarında bağırmaları, kaçmaları ve kendilerini müdafaa etmeleri gerektiği, kendilerine zarar vermek isteyen şahıslara iyi bakıp onları teşhis etmeleri ve araçlarının plakasını almaları konusunda uyarılmalı. Kendilerine veya arkadaşlarına bir şey yapıldığında derhal ailelerine veya polise haber vermeleri anlatılmalı.”

YORUM GÖNDER

Yorum Yok

YORUMU GÖNDER
YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.

POPÜLER FOTO GALERİLER

POPÜLER VIDEO GALERİLER